Производството на енергия от ВЕИ е в колапс

16.12.2009 | 12:17
по статията работи: Петър Чернев
Ако проектите бъдат временно спрени, както планира МОСВ, това ще доведе до загуби на инвестиции в размер на 1 млрд. евро
Производството на енергия от ВЕИ е в колапс

Изказването на министъра на околната среда и водите Нона Караджова, че може да бъде наложен временен мораториум на проектите за производство на ток от възобновяеми енергийни източници източници (ВЕИ), постави бизнеса в колапс. Българските банки отказват да осигурят финансиране, а чуждестранните инвеститори се готвят да напуснат страната. За това алармираха днес от Българската фотоволтаична асоциация.

Според председателя й Никола Газдов доверието в сектора е напълно изгубено и той се намира в състояние на "будна кома". По думите му много български компании ще бъдат принудени да преустановят работа в резултат от един евентуален стоп пред проектите. Освен това е налице реален риск да бъдат изгубени чуждестранни инвестиции в размер на около 1 млрд. евро за следващите 5 години, които е било планирано да бъдат направени от различни компании.

По време на събитието от Българската фотоволтаична асоциация поискаха среща с министрите на околната среда и водите и на икономиката, енергетиката и туризма Нона Караджова и Трайчо Трайков и премиера Бойко Борисов, по време на която държавата веднъж и завинаги да заяви дали ще инвестира в развитието на ВЕИ или не. Също така беше поискана и ясна регламентация в сектора, която да позволи, "когато някой е с лоша прическа, да не се реже главата".

В момента липсва яснота колко са точно проектите за строеж на фотоволтаични централи. Според Газдов са подадени заявления за изграждане на мощности за производство на около 12 хил. мегавата енергия (8 хил. от вятъра и 4 хил. от слънцето), но повечето от тях са фантомни, тъй като касаят просто интерес, а не желание за инвестиции. Той се обяви твърдо за проверка на спорните проекти, но настоя тези, чието финансиране е осигурено, да не бъдат спирани.

Използването на слънцето е един от най-щадящите природата начини за добиване на енергия, беше отчетено още по време на днешното събитие. В тази връзка представителят на фотоволтаичната асоциация Румяна Георгиева обясни, че ред пъти проектите за строеж на слънчеви панели получават най-замърсените места от стопанска гледна точка. Впоследствие инвеститорът ги почиства, за да може да разположи върху тях своята техника, което е в унисон с опазването на околната среда.

В България има много места, на които слънцестоенето е достатъчно дълго. Не е необходимо държавата да се меси с прекомерно много регулации в сектора на ВЕИ и някой чиновник да "стои с линийка и да разчертава страната", обясни още Георгиева. Тя добави, че като цяло различните проекти за фотоволтаични централи в страната са разположени равномерно.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...