Едностранно обявеното отделяне на Косово от Сърбия през 2008 г. не нарушава международното право. Това реши днес Международният съд в Хага, съобщава "Ройтерс". По този начин съдът, който е основният законов орган на ООН, започна делото по молба на Сърбия, която не признава Косово, въпреки че това са направили 22 от страните от Европейския съюз и още 47 страни.
Възможно е решението да повлияе на сепаратистки движения по целия свят, както и на преговорите за присъединяване на Сърбия към ЕС. Възможно е повече страни да признаят Косово и страната да се доближи до приемане в ООН. САЩ и повечето други западни държави признаха независимостта на Косово, но Сърбия я отхвърли, както и Русия, която е постоянен член на Съвета за сигурност на ООН.
В сряда американският вицепрезидент Джо Байдън препотвърди подкрепата на САЩ за Косово по време на среща с пристигналия на посещение косовски премиер Хашим Тачи, предаде Агенция "Фокус".
Мнението за законосъобразността на косовската независимост беше взето от 15 съдии, от които девет са от страни, които са признали Косово, коментира сръбската агенция ТАНЮГ. Според нея сред тези девет съдии е и председателят на съда Хисаши Овада.
Още преди да стане ясно решението на съда, външният министър на най-новата европейска държава Скендер Хюсени каза: "Искаме Сърбия да признае фактите. А фактите са, че Косово е държава, формално призната от толкова много страни по целия свят, и Косово ще стане член на международната общност на всички нива".
Непосредствено преди Съдът в Хага да обяви становището, от сръбска страна се чуха сериозни предупреждения. Сръбският външен министър Вук Йеремич заяви в Хага: "В четвъртък ще стане известно дали в бъдеще границите на държавите, членуващи в ООН, ще са подсигурени срещу сепаратистки амбиции или не", пише Дойче Веле.
В Прищина се говори, че ако решението е положително, до средата на септември 35 страни ще бъдат признали 193-та държава в света, съобщи тази сутрин Dariknews.bg.