Подписано е национално споразумение за финансова стабилност и усъвършенстване на пенсионното законодателство. Това съобщи на пресконференция в Министерския съвет премиерът Бойко Борисов. Припомняме ви, че това е вариантът на пенсионна реформа, която обяви снощи премиерът в ефира на "Нова телевизия".
Споразумението е подписано от всички социални партньори и представители на частните пенсионните фондове с премиера Бойко Борисов, управителя на НОИ Христина Митрева и министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов. Съгласно него реформата трябва да започне от 1 януари 2012 г. и да продължи до 2035 г.
В документа е заложено от 1 януари 2012 г. стажът за работещите при трета категория труд да започне да се увеличава плавно до достигане на 37 години стаж за жените и 40 години стаж за мъжете през 2020 година. Стажът за работещите в МВР, МО и учителите ще нараства така, както и за работниците от трета категория.
Синдикатите заявиха, че приемат тези компромисни решения.
Доволен съм от това, че в крайна сметка се стигна до подписване на документ. Може би емоциите и нервите, които бяха изразходени през тези два месеца, можеха да бъдат по-малко, но в крайна сметка се стигна до окончателно решение, заяви президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев, цитиран от Dariknews.bg.
От 1 януари 2021 г. ще започне нарастване на възрастта за пенсиониране на жените и мъжете с по шест месеца до достигане на 63 години за жените през 2026 година и 65 години за мъжете през 2024 година. Сега жените се пенсионират на 60 години при 34 години стаж, а мъжете - на 63 години при 37 години стаж.
Съгласно днешното споразумение от началото на 2012 г. работодателите ще заплащат първия ден на временната работоспособност в размер на 100 на сто от възнаграждението, а от втория ден се изплаща обезщетение от фонд „Общо заболяване и майчинство" в Държавното обществено осигуряване.
Периодът за ранно пенсиониране на работещите в тежки условия ще бъде удължен до 31 декември 2014 година. Запазва се сегашният вариант на пенсиониране, при който работещите при първа и втора категория труд се пенсионират през Националния осигурителен институт. От 2011 г. до 2014 г. вноските на категорийните работници от 12 на сто за първа категория и 7 на сто за втора категория ще постъпват в НОИ, а не както досега - в професионалните фондове, информира БТА.
От 1 януари 2011 година ще се предприемат ефективни мерки за подобряване на събираемостта на осигурителните вноски чрез криминализиране на укриването на осигурителните вноски. Това е записано още в споразумението, предаде БГНЕС.
От 1 януари 2014 година отпада таванът на новоотпуснатите пенсии и постепенно започва да се увеличава таванът на старите пенсии, става ясно още от документа.
След подписването на споразумението министър-председателят заяви: Правим реформа, която касае 2035 година и всички българи. Не може еднозначно, колкото и да е била голяма изборната победа на ГЕРБ, да взимаме решения, които касаят цялата нация за толкова години напред.
В заключение премиерът благодари на всички, които са участвали в преговорите, предаде Агенция "Фокус".
Проекта на Закона за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, както и подписаното днес споразумение може да намерите в прикачения файл.