Ще искаме от ЕК изключение за "Южен поток"

16.11.2010 | 11:35
по статията работи:
Съгласно промяната и трети страни ще имат достъп до "синьото" гориво по тръбата. Руската страна е била уведомена, че се налагат промени в междуправителствено споразумение от 2008 г.
Ще искаме от ЕК изключение за "Южен поток"

Акционерите в "Южен поток" ще се обърнат към Европейската комисия (ЕК) за разрешение част от капацитета на тръбата да бъде резервиран само за тях. Това стана ясно от думите на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, който взе участие в днешната среща между бизнеса и правителството.

Подобно изключение означава, че ЕК ще позволи 50, 60 или 70% да се ползват само за акционерите, а останалите 20, 30 или 40% да бъдат достъпни за трети страни, които нямат делово участие, информира Дневник.bg. Преди нещо подобно е правено и за проекта "Набуко", стана ясно от думите на ресорния министър.

Споразумението за "Южен поток" напълно съответства на европейското законодателство, коментира още Трайко. Той допълни, че българо-руската компания, която беше учредена в събота при посещението на премиера на Русия Владимир Путин у нас, ще кандидатства за дерогацията* пред Европейската комисия (ЕК).

Когато говорихме с комисар Йотингер (еврокомисарят за енергетиката Гюнтер Йотингер - бел. ред.) и неговия експерт в петък, вижда се това несъответствие: в договора от 2008 година пише, че 100% от капацитета на газопровода е за неговите акционери. Това обаче няма как да бъде така в момента и никой от акционерите не си прави илюзията, че това е така. Затова в междукорпоративното споразумение изрично сме записали, че компанията ще кандидатства за дерогация през Европейската комисия по абсолютно същия модел като за "Набуко". Така че това, което подписахме в събота, абсолютно съответства на европейското законодателство, коментира министърът, цитиран от Dariknews.bg.

Междуправителственото споразумение в случая не пречи за изпълнението на проекта, след като тръбата оперира по европейски правила. Опасението е, че ако се стигне до някаква конфликтна ситуация, едната от страните, участващи в проекта, може да се позове на междуправителственото споразумение и да каже според него - сто процента си е за мен, каза министърът. Това по думите му може да стане само с малка промяна - там където се говори, че в случай на конфликт предимство се дава на международното право, да се допише - "включително и това на ЕС", предаде БТА.

Когато е било сключено междуправителствено споразумение от 2008 г. между България и Русия по проекта "Южен поток", ЕК още тогава е изразила своите забележки по отношение на неговата съобразност с европейското законодателство. Това съобщи впоследствие говорителят на външно министерство Весела Чернева в отговор на въпрос на редовния ведомствен брифинг.

Българското правителство е в постоянен контакт с ЕК по всички намерения, свързани с енергетиката ни, включително и по стъпките по "Южен поток". Представител на Комисията е присъствал на заключителната фаза на преговорите в София.

Предложенията на Брюксел за промени в споразумението за основаване на компания по българското законодателство са били подкрепени от българската страна и са били приети от "Газпром", стана ясно още от думите на Чернева.

Тя добави, че проектът "Набуко" продължава да бъде приоритет, що се отнася до разнообразяване на източниците на енергоносители и правителството с всички сили ще продължи да работи за осъществяването му.

*Дерогация е правен термин означаващ частична отмяна на определен закон. Ползва се както в гражданското така и в църковното право

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 01.11   79 г. – Започва едно от големите изригвания на вулкана Везувий. 1478 г. – папска була на Сикст IV за въвеждане на инквизицията в Кастилия. Начало на испанската...