Калина Илиева наводнила ОЛАФ с непроверени сигнали

29.11.2010 | 09:00
по статията работи:
Стотици проекти са били блокирани. Българската ДАНС била подвеждана да проверява с месеци служители на най-високо ниво
Калина Илиева наводнила ОЛАФ с непроверени сигнали

Над 400 мейла със сигнали към ОЛАФ е пратила бившият шеф на Държавен фонд "Земеделие" Калина Илиева, научи вестник "24 часа". В тях тя е докладвала за десетки фермери, че има съмнения за нарушения, и се оплаквала от висши държавни представители, че й оказват натиск. Наложили се дори срещи в Брюксел с ОЛАФ за изясняване на някои от сигналите.

Стотици проекти са били блокирани. Българската ДАНС била подвеждана да проверява с месеци служители на най-високо ниво по донесенията на бившия аграрен шеф, без обвиненията й да бъдат потвърдени. В същото време самата Илиева е нарушила правилата, като е позволила плащане на 4,6 млн. лв. субсидия от националния бюджет на проект от САПАРД за тържище за плодове и зеленчуци в Кърджали, без съгласието на управителния съвет на фонд "Земеделие".

Вероятно прокуратурата у нас ще се заеме и с този случай, след като вече бе сезирана от Министерството на земеделието за фалшивата диплома на Илиева, коментираха високопоставени държавни служители.

От земеделското министерство преди няколко месеца са поискали официален отговор от Висшия институт по техника и икономика в Берлин дали дипломата е фалшифицирана, и след като потвърждението дошло в петък, оттам съобщиха, че за съжаление измамата се потвърждава.

Илиева не само не е магистър по икономически отношения и комуникации, както твърди, но и "никога не е завършвала учебното заведение", потвърждава и пред в. "Труд" Гизела Хютингер, шеф на пресслужбата на берлинския висш институт. Калина е била изключена поради невзети изпити, съобщи за фалшификацията вестник "168 часа".

Назначаването на Илиева на поста на 19 август 2009 г. изненада всички.

Някои се опитаха да свържат мълниеносната й кариера с професията на баща й - той е директор на противопожарната служба в София и колега на премиера Бойко Борисов. Пак с него свързват и светкавичния залез на кариерата й.

Не познанството на баща й -комисар Иван Илиев с Борисов обаче е причината. Оказва се, че Калина Илиева сама дава невероятен старт на своята кариера.  В края на 2007 г. 26-годишната Калина се появява във фонд "Земеделие". По това време управлява тройната коалиция, а начело на фонда е Димитър Тадаръков.

Обявен бе конкурс за младши експерт във фонда и се явиха 840 кандидати. С моя заповед бе назначена 3-членна комисия, в която влизаше и началникът на "Човешки ресурси". Тази комисия проверяваше всички документи на кандидатите за допустимост до конкурса. За да се яви Илиева на него, тя явно е представила признат и заверен от българското министерство на образованието документ за завършено висше образование.

Критериите за избор бяха кандидатът да има висше, да знае чужди езици и да има определена компютърна грамотност. Тя си бе решила тестовете, отговаряше на критериите и ставаше за длъжността младши експерт, на която я назначих през януари 2008 г.

Аз никога не съм виждал документите, но комисията не е установила нещо съмнително, щом я е допуснала до конкурса. Това обясни вчера пред "24 часа" Тадаръков.

В началото на октомври тази година, когато стана ясно, че Илиева е бременна, и роди момченце, а после бе уволнена, Тадаръков призна пред "24 часа", че знае много неща, но щял да ги каже, "когато му дойде времето". Още не е дошло, бе коментарът му вчера.

Именно като младши експерт Илиева успява да изгради връзки с европейската служба за борба с евроизмамите - ОЛАФ. От юли 2008 г. тя участва в екипа, който разработва т. нар. "екшън план" за размразяване на спрените пари по САПАРД. Наказателната мярка бе наложена на страната ни след проверки на ОЛАФ на големите проекти по програмата и разкрития и в Германия за закупуване на стара техника, която е представена като нова, от фирми и лица, свързани с Марио Николов.

Като част от екипа, работещ по плана за размразяване на спрените европари, Илиева е в работна група за комуникации с Еврокомисията и ОЛАФ.

Очевидно тогава тя става "опасно близка" според колегите си с евроекспертите. Като възпитаничка на Германия те започват да й вярват. Във фонд "Земеделие" забелязват контакта й с представителя на ОЛАФ у нас Арно Хайнен.

За заслугите си в борбата със злоупотребите по САПАРД Илиева получава и благодарствени писма от починалия преди 10 месеца първи шеф и основател на ОЛАФ Франц-Херман Брюнер.

Когато ГЕРБ идва на власт през юли 2009 г., на среща с ръководството на ОЛАФ в Брюксел с покойния бивш шеф Брюнер е било заявено в прав текст, че те разчитат начело на фонда да бъде човек, на когото имат доверие, и такава била Калина Илиева, въпреки че земеделският министър Мирослав Найденов дори не я познавал.

Във връзка със съмненията, че бившият директор на ДФ "Земеделие" е фалшифицирала дипломата си, министърът на образованието Сергей Игнатов заяви тази сутрин в ефира на БНТ, че документът е бил легализиран 2008 година.

Не може така лесно да се имитира диплома. Слуховете, които се разпространиха ни карат по държавен път да търсим отговор. Дипломата мисля, че е магистърска даже, уточни министърът. Той допълни, че от Европа дори ни обвиняват, че България има тежък режим по легализирането на дипломите, предаде БГНЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...