Националната комисия за кафявата мечка проведе заседание, на което бяха обсъдени анализите на данните от проведения мониторинг на мечката в Смолянска област и Родопите. Мониторингът беше проведен през септември и края на октомври миналата година като част от пакета от неотложни мерки, предложени от МОСВ с цел да се подпомогне създалата се ситуация в Смолянския регион.
В заседанието на комисията участваха експерти от Министерство на околната среда и водите (МОСВ), Изпълнителна агенция по околна среда, Изпълнителна агенция по горите, Българска академия на науките и Сдружение за дива природа „Балкани". Те се обединиха около заключението, че популацията на мечката в Смолянска област е в границите на 95-105 екземпляра, а общо за Родопите - около 180 животни. Тези резултати показват необходимост от предприемане на мерки за регулиране на числеността на мечката в Смолянския регион, с цел намаляване на щетите върху животни и пчелини и минимизиране на риска от инциденти с хора.
МОСВ, съвместно с Изпълнителната агенция по горите и неправителствени експерти, ще разработи план за изпълнение през 2011 г., който да подпомогне местните власти с конкретни дейности за намаляване на риска от конфликт човек-мечка в Родопите, като: обезпечаване на електропастири, улов и разселване, засаждане на горскоплодни дървета, поставяне на табели в проблемни места и др, съобщиха от министерството.
Анализът на резултатите за популацията на мечката в Стара планина и Рила все още не е завършен и ще бъде предмет на обсъждане на следващо заседание на Националната комисия за кафявата мечка, насрочено за 26 януари т.г. На него ще се обсъди и общият брой на екземплярите от кафява мечка за страната, разпределен по региони, за които ще се издават разрешителни за отстрел за регулиране на числеността на този вид.