Още по темата:
Всички заложници от банката в Сливен са освободени
"Нападателят от клона на „Инвестбанк" в Сливен се намира в трезора, няма искания и претенции". Това заяви главният секретар на МВР Калин Георгиев по време на пресконференция, предавана на живо по БНТ. Органите на реда за момента нямат намерение да го извеждат от сградата. В медиите се тиражират различни имена на похитителя, но точното име от полицията не пожелаха да разкрият.
"Мъжът е приел известна доза валидол за успокояване и категорично не е наркоман", казаха още от кризисния щаб. Освен това, беше отхвърлена и информацията, че е направил опит за самоубийство.
Полицията още не е разбрала истинската причина, за да прибегне до нападението. До този момент се знае само, че мъжът е имал личен неуспех, трябвало да се яви на шофьорски изпит.
Нападателят е бил с оръжие от типа "Байкал", имал ясната цел да обере банката. Не носел в себе си документ за самоличност и бил с маска на лицето. Стрелял е по охранителя на банката, защото е бил силно афектиран и притеснен. През цялото време казвал, че не иска да наранява жените, които държа за заложници.
Главният секретар подчерта още, че в хода на преговорите с похитителя са били постигнати няколко договорки, в резултат на което на няколко пъти са били освобождавани заложници. Припомняме ви, че още след полунощ беше освободена първата служителка на банката. Рано тази сутрин бяха пуснати още четирима души.
В изказването си Георгиев подчерта, че случаят не може да се определя като терористичен акт, а като тежко криминално престъпление.
Калин Георгиев изказа специална благодарност на тримата психолози от Института по психология на МВР, който пък днес има 40-годишен юбилей.
Повече информация за личността и действията на нападателя разкри Тодор Тодоров, началник сектор "Криминална психология" в Института по психология. "Родителите на нападателя са починали отдавна и това не може да е причина за нападението. Мъжът бил само в определени моменти емоционално нестабилен", разкри Тодоров.
Пред медиите застанаха и заложниците, които изказаха благодарност на полицията и хората, оказали морална подкрепа. Те не пожелаха да кажат повече подробности за инцидента, за да не попречат на цялостната операция.
От Брюксел премиерът Бойко Борисов коментира, че похитителят е изпълнил своя ангажимент, предаде БТА. "Направих необходимите послания, които той искаше да чуе. Надявам се вече е убеден, че ще бъде жив и здрав, и ще се действа с него така, както е по закон. Цяла нощ говорихме за мъжки думи и чест, за достойнство, той изпълни своя ангажимент, ние изпълняваме нашия", заяви още. Борисов.
Коментар по случая направи Щерьо Щерев, шеф охранителната фирма, в която работи похитителя. Той признал пред шефа си, че е направил непоправима грешка, като взел заложници и рани един от охранителите на банката. Именно по тази причина 27-годишният мъж категорично отказва да излезе от трезора, където сам се е затворил, съобщи btv.bg. Щерев, който прекара цялата нощ пред банката в Сливен и преговаряше със своя подчинен потвърди казаното вече от Калин Георгиев, че мъжът не е имал никакви искания към властите или финансовата институция.
По-рано днес вътрешният министър Цветан Цветанов заяви, че името на похитителя е Стефан Петров, макар, че на извънредния брифинг от полицията отказаха да назоват неговото име. В последните часове преговори с похитителя водят негови близки приятели, опитвайки се да го убедят да излезе от сградата.
Пистолетът, който мъжът носи, е негово лично оръжие, като разрешителното за притежанието му е презаверено от 1 декември 2010 г. до 2015 г., каза още Щерев.
Преди да започне работа в охранителната фирма, Петров е минал през всички необходими за целта медицински изследвания и психотестове и всичко това е документирано, уточни още собственикът на компанията. Той допълни, че служителите му разполагат само с газово оръжие, тъй като според влязъл в сила закон от 1 март охранителите нямат право да извършват дейността си с лично оръжие.
Петров заема настоящата си длъжност от една година. В този период той не е проявявал агресия към колегите си, извършвал е всичките си задължения стриктно, не е създавал конфликтни ситуации и нищо в поведението му не е подсказвало, че може да извърши престъпление, твърди Щерев.