Държавните и правителствени ръководители на двайсетте най-развити страни и големи нововъзникващи пазарни икономики се събират днес и утре в южния френски град Кан, където ще се запознаят с европейските антикризисни мерки и ще приемат мащабен план за действие за предотвратяване на забавянето на световната икономика, предаде „Франс прес".
Миналата седмица европейските лидери успяха в последния момент да постигнат споразумение за създаване на един вид европейски валутен фонд, който би трябвало да попречи на кризата да "отнесе" първо Италия, а после и останалите страни от валутния съюз, потапяйки планетата в икономически застой. Франция, която ще предаде в края на седмицата председателството на Г-20 на Мексико, беше обявила постигането на европейско съгласие като основна предпоставка за успеха на срещата на върха в Кан.
Два дни преди форума обаче Гърция обяви, че ще свика референдум по втория пакет от финансови помощи за Атина, одобрен на срещата на ЕС на 26 октомври. Това решение със сигурност ще бъде широко обсъждано от световните лидери. Гръцкият премиер Георгиос Папандреу дори беше поканен в Кан по инициатива на Франция.
Очаква се на форума Германия да призове за по-строга банкова регулация и по-строги правила на финансовите пазари, посочиха официални представители на немското правителство, цитирани от ДПА. Берлин ще настоява още веднъж за въвеждане на данък върху финансовите трансакции, както и за нови изисквания по отношение на капитала на 29 от най-големите банки. Техният списък ще бъде оповестен на срещата във френския курортен град.
На срещата на Г-20 се очаква и да бъде отправен призив към страните от групата БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) да изиграят ролята на двигател на световната икономика. Към тях се очаква да се обърне и ЕС, който се надява тези страни да се присъединят към спасителния механизъм за подпомагане на затъналата в дългове еврозона, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Затънали в криза, европейците нямат никакво поле за бюджетно маневриране, посочва АФП. Съединените щати от своя страна обявиха мащабния си план за заетостта, но заради политическите игри в страната приемането му продължава да не е сигурно.
И ето как всички погледи на Запада се обръщат към страните с нововъзникващи пазарни икономики начело с Китай. А една от идеите на френското председателство на Г-20 е срещата на върха в Кан да определи мястото на Пекин в световната икономика. Париж обяви за свой приоритет и реформата на световната валутна система, така че в Кан неминуемо отново ще стане въпрос и за обменния курс на юана.
Трийсет и три делегации на страни от Г-20 и международни организации или общо около 3000 души се очакват на срещата на върха във френския курортен град, като цената на организацията на форума възлиза на около 20 милиона евро, пише БТА.
Членовете на Г-20 са страните от Г-7 (Германия, Канада, САЩ, Франция, Италия, Япония и Великобритания) плюс 12 страни с нововъзникваща пазарна икономика (Южна Африка, Саудитска Арабия, Аржентина, Австралия, Бразилия, Китай, Южна Корея, Индия, Индонезия, Мексико, Русия и Турция). Двайсетото място заема Европейският съюз. Страните от Г-20 представляват 85% от световната икономика и две трети от населението на Земята
Гости на форума са Световната банка и Международният валутен фонд (МВФ), както и страни като Испания и Холандия, редовни участнички в заседанията на Г-20.