Нова стратегия за привличане на кандидат-купувачи разработва Пловдивската общинска агенция за приватизация, съобщи изпълнителният директор Чавдар Марев на пресконференция. Целта е при предстоящите продажби на фирми и обекти да се постигнат по-високи цени и по-добри условия, за да бъдат сделките още по-изгодни за общината, поясни той.
Идеята за разширяване на кръга от потенциални инвеститори и засилване на конкуренцията между тях дошла след серия успешни търгове. Освен това се забелязва нарастване на бизнес интереса към Пловдив, което дало основание да се предполага, че участниците в търговете и конкурсите за общинска собственост може да се увеличат. Основните насоки на стратегията и начините за нейното осъществяване ще бъдат готови до края на септември, за да стартира в началото на октомври, заяви Чавдар Марев.
Това ще съвпадне с продажбата на общинска фирма "Ритон". Конкурсът за нея ще стартира с цена от 2.3 млн. лв. за 100% от акциите на дружеството, реши Надзорният съвет на ПОАП на свое заседание на 12 септември. 30% от сумата трябва да бъдат внесени при подписване на приватизационния договор, а останалите 70% - до 8 месеца, като обезпеченията са залог върху акциите и безусловна банкова гаранция. Другите условия са: инвестиция от минимум 1 млн. лв., реализирана за срок от 3 г., запазване на предмета на дейност за 5 г. и на 30 работни места за 3 години.
Условията за продажба са внесени за обсъждане на сесията на Общинския съвет на 21 септември. С най-голяма тежест при оценката на офертите ще е предлаганата цена, тъй като се цели бърза и изгодна приватизация, обяви директорът на ПОАП.
В активите на "Ритон" влизат търговска база, ресторантите "Бялата воденица" и "Весело село", кафе-сладкарница "Римски стадион" и още няколко малки обекта. Освен това фирмата има 40-процентен дял в дружеството "Хеброс 89", което е собственик на 7 обекта – ресторант "Чановете", кафенета в 3 РУМ-а и 3 магазина. Приватизацията на "Ритон" се забави 4 г. заради реституционни искове и други юридически проблеми. Сега Надзорният съвет на ПОАП реши, че дружеството вече е годно за приватизация.
Тази сделка ще е втората по големина след "Градски транспорт", отбеляза Марев.
Приватизацията на общинската превозваческа фирма е пред своя край, заяви той. На 14 септември в ПОАП и в Общинския съвет е получено определението на Върховния административен съд, че се отхвърлят възраженията на израелската компания "Еггед холдинг", която бе класирана на второ място и обжалва резултата от конкурса. След като тя и победителят "Хеброс бус" бъдат официално уведомени за разпореждането на съда, влиза в сила решението на Общинския съвет от 23.03.2006 г. Според него новият собственик на "Градски транспорт" ще е "Хеброс бус", който предложи 2.8 млн. лв. за 67% от акциите, инвестиция от 48 370 000 лв. за срок от 5 г., запазване на 600 работни места за 4 г. и съхраняване предмета на дейност за 10 години. "Еггед холдинг" внесе оферта от 3 млн. лв. за акциите, 16 млн. лв. инвестиции и 500 работни места. Когато получи съдебното определение, "Хеброс бус" има 30-дневен срок да декларира произхода на парите, с които ще плаща по сделката, а до 45 дни трябва да бъде подписан приватизационният договор.
Веднага след това започва обновяването на автобусния и тролейбусния парк и подобряване на разписанието на обществения превоз в Пловдив. 700 000 лв. от първата вноска за "Градски транспорт" се очаква да влязат в общинския бюджет.
Още 500-600 хиляди лева ще внесем в специализирания фонд след края на серия от търгове, които започват на 15 септември и ще продължат до 29 септември, заяви директорът на ПОАП. На тях ще бъдат предложени незавършени обекти, къща в центъра на Пловдив и битов комбинат в с. Труд.
Надяваме се в края на годината да отчетем добри резултати за приходите, осигурени от ПОАП, бе категоричен директорът на агенцията Чавдар Марев. Той смята, че планът от 2.8 млн. лв. може да бъде преизпълнен.