Ипотечното кредитиране ще забави ръста си, смятат експерти

08.01.2025 | 12:30
по статията работи: econ.bg
Според експертите при тези конкурентните условия банките имат рекордни печалби през 2024 година и продължава битката за пазарен дял
Ипотечното кредитиране ще забави ръста си, смятат експерти
Снимка: под лиценза на creative commons

Към момента няма индикации, че банките в България ще повишават лихвените проценти за ипотечно кредитиране. Възможно е да има подобни сигнали, но може би ще бъде в един следващ период на годината. Това ще зависи и от перспективите за приемане на еврото, което е една от предпоставките за повишаване на лихвите от страна на банките. Възможни са и допълнителни рестрикции върху кредитирането. Това казаха Александър Александров, председател на Асоциацията на кредитните посредници в България (АКПБ), и Деян Василев, член на УС на АКПБ, който също гостува в предаването, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.

Гостите коментираха настоящите условия по кредитите в България и факторите, които ще влияят върху кредитирането през 2025 година, след като миналата година беше рекордна за българското кредитиране. От януари до края на ноември банките са отпуснали нови ипотеки в размер на 7,2 млрд. лв., като изключим рефинансиранията и предоговорените ипотеки, а това е ръст от 44% спрямо същия период на 2023 година. 

Според експертите при тези конкурентните условия банките имат рекордни печалби през 2024 година и продължава битката за пазарен дял.

„Възможно е в обозримо бъдеще, ако няма забавяне на темпа на кредитиране, БНБ да въведе  допълнителни рестрикции върху кредитирането. Например максималното съотношение между дълг – доход да е 45%, а не 50%, както е в други европейски страни, където този процент стига и до 30%“, подчерта Деян Василев. 

Към момента условията, предлагани от банките, са доста добри и това дава предпоставка клиентите да търсят финансиране, изтъкнаха гостите. „Броят ипотечни кредити се увеличава с около 7%, а ръстът на средната ипотека, която банките държат, е 11% спрямо миналия септември. Има увеличение на размера на кредитите – жилищата поскъпнаха и не казваме нищо ново, но общо взето домакинствата с по-високи доходи усвояват кредити“, посочи той.

„Виждаме забавяне на кредитирането в по-рисковия сегмент, при хората с недостатъчно самоучастие и по-ниски доходи. Тези мерки засягат тях, защото при растящи цени на жилищата, достъпността им за хората с по-ниски доходи намалява“, уточни Василев.

Александров обърна внимание, че през изминалата година доста от инвестициите в имоти бяха с инвестиционна цел и вероятно голяма част ще отворят позиции си. „Очаква се тези имоти да бъдат изведени за продажба след влизането на България в еврозоната, когато цените на имотите вероятно ще се покачат, макар и не до нивата в Западна Европа“, коментира той.

„Възможността за влизане в еврозоната през 2026 година сякаш се отдалечава, но нека не бъдем песимисти“, каза от своя страна Василев. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...