Цените на основни храни у нас са по-високи от средните за Евросъюза

24.06.2024 | 15:00
по статията работи: econ.bg
България е най-бедната страна в ЕС, но цените на редица стоки с голям дял в потреблението на домакинствата са над средните нива в Евросъюза. За поредна година това се потвърждава от данните на Евростат за цените на потребителските стоки
Цените на основни храни у нас са по-високи от средните за Евросъюза
Снимка: под лиценза на creative commons

България е най-бедната страна в ЕС, но цените на редица стоки с голям дял в потреблението на домакинствата са над средните нива в Европейския съюз. За поредна година това се потвърждава от данните на Евростат за цените на потребителските стоки за 2023 г. От тях става ясно, че по отношение на храните като цяло домакинствата в Румъния и Полша имат по-ниски разходи, отколкото българските. У нас през миналата година цените на храните са били 86,5% от средното ниво за ЕС, докато в Полша са 75,8%, а Румъния - 72,7%.

България се оказва с доста скъпи мляко, млечни продукти и яйца. Цените има са с 27% над средното ниво за ЕС, като задминават съществено не само Полша (77% от средното ниво за ЕС), но и страни като Франция (91%), Австрия (94%), Швеция (95%), Нидерландия (96%).

Олиото (растителните масла) също се оказва далеч по-евтино в Полша, Румъния, Германия, Австрия, Италия, Хърватска. У нас през 2023 г. цената на олиото е надхвърляла със 17% средното европейско ниво.

По отношение на месото у нас е регистрирано ценово ниво 72% от средното. В Полша и Румъния обаче то е по-евтино - съответно 67% и 65%.

Полша и Румъния ни изпреварват и с по-евтини зеленчуци и плодове, а Румъния е с по-евтин хляб. У нас ценовото равнище на плодовете и зеленчуците е 78% от средното, а хлябът - 72%. България е с най-евтина риба.

България обаче е първенец с най-евтини цигари и алкохол - само 66% от средното за ЕС. При тази група стоки се наблюдават огромни разлики в цените. В Ирландия например цигарите и алкохола са три пъти по-скъпи от средното за ЕС ниво. Финландия и Дания също са доста над средното ниво - Финландия (170%) и Дания (133%). Тази голяма вариация на цените на цигарите и алкохола се дължи на разликите в данъчното облагане на тези продукти, посочва "Евростат". Както е известно България е с най-ниския в ЕС акциз на тези продукти.

При ресторантите и хотелите също се отбелязва огромна разлика в ценовите нива, като най-ниски са регистрирани в България (52% от средното за ЕС), Румъния (65%) и Унгария (72%), а най-високите в Дания (152%), Финландия (129%) и Ирландия (128%).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 28.06   1098 г. – Рицарите от Първия кръстоносен поход разбиват селджукския военачалник Карбука при Антиохия. 1243 г. – Започва понтификата на папа Инокентий IV. 1519...