София е сред десетте града в света, изкачили се най-много в годишната класация на "Икономист" за най-добрите за живеене места. Българската столица се е изкачила с пет позиции до място 103 от общо 173. В специалния индекс, измерващ качеството на живот, подобрението е с 1.6 единици - същото като на Хо Ши Мин във Виетнам и отстъпващо само на Хонконг (2.1 единици).
В десетката на най-динамично изкачилите има още три европейски града: Букурещ, Белград и Будапеща.
Виена трета поредна година е най-удобният за живеене град в света според класацията на "Икономист интелиджънс юнит" (EIU) за 2023 г. От общо 173 града София е сред десетте, изкачили се най-много - с пет позиции до място 103 от общо 173, и наближава попадането в Топ-100.
Западна Европа остава най-добре представящият се регион, заемайки челно място в четири категории, докато втората Северна Америка е най-добра за образование. Включените 30 западноевропейски града тази година впечатляват със среден резултат от 92 от максимални 100 единици на специални индекс. Общият резултат на региона обаче е спаднал от миналата година поради влошаване в категорията стабилност. Причината за отстъплението в категорията са увеличаващите се случаи на крайни и мащабни протести (като в Германия, Ирландия и Белгия) и престъпност.
Следва Северна Америка със среден индекс от 90.5 единици за 25 града, но от оценките са паднали оценките за инфраструктура в Канада поради продължаваща жилищна криза там, посочват авторите.
В петте останали региона на планетата средните резултати се подобряват, като Източна Европа е на четвърто място с най-големия скок благодарение на подобренията в здравеопазване и образование. На трето място е Азиатско-Тихоокеанският район, постигнал само незначително подобрение. Латинска Америка, Близкият изток и Северна Африка (MENA) и Африка на юг ог Сахара също са с по-високи резултати за здравеопазване и образование. Но последният район остава най-неподходящият за живеене в света.
Оценката е по 30 показателя, разделени в пет категории: стабилност, здравеопазване, култура и околна среда, образование и инфраструктура.
Виена събира перфектни резултати (100 от 100 единици) в четири категории, като само за култура и околна среда е с 93.5, защото няма големи спортни събития. Още три града в Западна Европа - Копенхаген, Цюрих и Женева - са сред първите десет, което затвърждава силното представяне на региона. Но и трите се отличават със скромно по размер като население, което води до по-ниски нива на престъпност и по-малко претоварени улици и системи за обществен транспорт.
На четвърто място Мелбърн е един от четирите азиатско-тихоокеански града в Топ-10, където са и два канадски града - Калгари и Ванкувър. Въпреки че все още са във върха на класацията и двата водещи австралийски града (Сидни и Мелбърн) се спуснаха надолу поради значителен недостиг на жилища. Това е причината Торонто (Канада) да изпадне от първите десет (до 12-а позиция) след две години в тази елитна група.
Хонког показа най-голямото подобрение - скочи от 61-во на 50-о място, благодарение на по-добри резултати за стабилност и здравеопазване. Други азиатски градове, включително Сингапур, Хо Ши Мин и Бангалор, се изкачиха поради по-добро здравеопазване или образование.
Тел Авив в Израел отбеляза най-големия спад - 20 места надолу (от 92-ро на 112-о място), тъй като резултатите му за стабилност, култура и околна среда и инфраструктура се влошиха. Щетите идват основно от нападението на "Хамас" от 7 октомври и последвалата война в Газа.
Дамаск остава на дъното като най-неудобния за живеене град в света - само 30.7 от 100 единици в индекса и особено лоши оценките за стабилност (колкото в Карачи, Пакистан) и здравеопазване. Общият резултат за сирийската столица е с близо десет пункта по-нисък от предпоследния град - Триполи в Либия. Нито един от последните четири града не е отбелязал подобрение в общия си резултат през миналата година. Продължаващата руска агресия е причината Киев да се намира в последните десет града в индекса за втора поредна година.
Градове с най-голямо изкачване в класацията (в списъка са 11 града, защото два от тях споделят обща позиция в Топ-10 по подобряване):
11 места - Хонконг (50)
8 места - Сингапур (26)
7 места - Будапеща (32)
7 места - Хо Ши Мин (133)
6 места - Белград (94)
5 места - Букурещ (94)
5 места - София (103)
4 места - Атланта (29)
4 места - Питсбърг (30)
4 места - Пекин (81)
4 места - Кувейт (93)
Като цяло средният резултат в проучване се е увеличил до 76.1 от 100 единици, но подобрението е незначително - само 0.6 пункта, при положение че за предходните 12 месеца (до юни 2023 г.) бе 2.84 пункта.
Практически това е стагнация заради геополитически конфликти, граждански вълнения и жилищна криза, подсилвани от упорито високата инфлация. Следващият доклад вероятно ще е с по-лоши резултати, дължащи се на още повече граждански вълнения и демонстрации, включително протестите в университетски кампуси в САЩ.