"Райфайзенбанк": Банките в ЦИЕ се представят по-добре от тези в eврозоната

13.05.2013 | 17:10
по статията работи: Момчил Лалев
България – доминират ниското търсене на кредити и консервативните кредитни политики

Съотношението кредити/депозити в ЦИЕ е под нивата в еврозоната

На почти всички банкови пазари в ЦИЕ, съотношението кредити спрямо депозити продължава да бъде доста под нивата от годините на бума преди кризата. Средно, съотношението, което е 98%, сега е под нивата на средния показател в еврозоната, който също се понижи през последните няколко години (от 112% през 2007 г. до 105% през 2012 г.).

Класацията на големите играчи остава почти непроменена

По отношение на стратегиите на отделните банки, общата картина през 2012 г. е подобна на тази през 2011. "Уникредит", "РБИ", Ерсте, "Сосиете Женерал" и "Кей Би Си" формират групата на петте най-големи западни банки, опериращи в ЦИЕ. "Уникредит" продължава да бъде лидер с консолидирани общи активи от 121.6 млрд. евро, следвана от РБИ (84 мрлд. евро), Ерсте ( 83.4 млрд. евро) и "Сосиете Женерал" (78.6 млрд. евро), които са на много малка разлика една от друга. Въпреки оттеглянето на инвестиции, Кей Би Си е на пето място с 53.1 млрд. евро, въпреки че разликата с първата четворка се увеличава.

Очевидно е, че през 2012 г. нито една банка не разшири клоновата си мрежа. Средно, общият брой на клоновете в региона намаля с 4%. Банките, които имаха програма за изтегляне на инвестиции като Кей Би Си, най-много намалиха броя на клоновете си. РБИ запазва първата позиция по отношение на представителство чрез клонове, като води пред "Уникредит". РБИ увеличи клоновата си мрежа в Полша, в резултат на придобиването на Полбанк, но в същото време намали представителствата си в Украйна, Унгария и Румъния.

България – доминират ниското търсене на кредити и консервативните кредитни политики

През 2012 г. ръстът на БВП се забави до 0.8% на годишна база в резултат на икономическия спад в еврозоната. Поради това българската банкова система трябваше да оперира в предизвикателна среда. Растежът на кредита бе нисък вследствие предпазливата политика за кредитиране, докато показателят необслужвани кредити продължи да расте, макар и по-умерено в сравнение с 2011 г. (през 2012 г. показателят необслужвани кредити възлезе на 16.6%, спрямо 14.9% през 2011 г.).

От позитивната страна на нещата – консервативната политика за кредитиране и стабилният ръст при депозитите, преди всичко от резиденти, спомогнаха за нарастването на общата ликвидност в банковата система. В допълнение на това – секторът запази високата си капиталова адекватност и продължава да отчита добри финансови резултати.

През 2012 г. броят на банките остана непроменен - 31 (24 универсални банки и 7 клона на чуждестранни банки, като 96% от общите активи на сектора са контролирани от частни банки. През годината не бяха отчетени значителни сливания и придобивания.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...