Слаб износ, спад на темпа на растеж на заплатите и по-умерено вътрешно потребление. Това са основните причини международната компания за застраховане на търговски кредити Euler Hermes да прогнозира увеличение на българският БВП от едва 3% през 2019 г. спрямо 3.2% очакван ръст през миналата година. Числата на компанията са понижени спрямо предходната прогноза, публикувана през лятото.
Това е една от най-ниските прогнози за растежа тази година, но не е единствената, която залага на забавяне на икономиката. Международният валутен фонд (МВФ), Световната банка и ЕБВР също очакват спад на темпа, докато сред оптимистите с прогноза за ускоряване са Българската народна банка (БНБ) и Министерството на финансите, Уникредит Булбанк и Европейската комисия (ЕК).
Очакванията за годината
През новата година експортът ще продължи слабия тренд от предходната, основно заради износа към трети страни като Турция и Русия, според компанията.
Покупките на домакинствата ще са основният двигател на растежа и през тази година, но темпът ще се забави леко. От анализа на Euler Hermes става ясно, че причината е в по-умерения спад на безработицата и темпа на увеличение на средните заплати. Растежът на трудовите възнаграждения се забавя от 11.8% през 2017 г. до 7.6% и 6.5% съответно през 2018 и 2019 г., прогнозират експертите.
Рискът от икономически обрат
Несигурните търговски отношения по света увеличават усещането за риск на бизнеса. "Все повече компании осъзнават необходимостта не просто да гарантират вземанията си, но и да проверят предварително партньорите си", обяснява управителят на Euler Hermes за България Камелия Попова.
Според финансиста и бивш зам.-министър на финансите Любомир Дацов позитивните икономически цикли продължават между 5 и 10 години. "Имайки предвид, че Европа излезе от предната криза 2010-2011 г., очакванията за достигане на икономическия връх през 2018-2019 г. са напълно естествени, както и тези за последващото настъпване на нова рецесия", коментира той пред Bloomberg TV Bulgaria. И допълва, че финансовият сектор изглежда по-устойчив сега спрямо 2008 г. и не очаква кризата да е финансова.