Анализатори подчертават стабилността на банковата система в страната ни. Според доклад на рейтинговата агенция Standard&Poor's (S&P) обаче България е една от държавите, които могат да очакват тежка година за своите банки.
Според анализа на S&P други кредитни институции, които има вероятност да пострадат от влошаване на кредитното си състояние, са тези в Унгария, Словения и Хърватия, информира "Будапест таймс". Банките в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) вероятно ще продължат да страдат от високите нива на „лоши“ кредити, загуби от кредитна дейност, слабо търсене на заеми и ниски нива на печалбите.
Пред най-голям риск са изправени банките в Словения и Унгария. "Лошите" кредити в тези държави, чийто размер надвишава 20%, вероятно ще нараснат още повече, пише агенция "Блумбърг".
Същевременно финансовите институции в Чехия, Полша и Словакия се очаква да съумеят да запазят добра кредитоспособност през 2013 г., докато тези в Словения, Унгария, България и Хърватия имат по-слаби позиции. "Вярваме, че в повечето случаи качеството на техните кредитни портфейли би трябвало да се повиши и да спре да се влошава през 2013 г.", заяви анализаторът от Standard&Poor's Пиер Готие.
Банковите системи в ЦИЕ изпиват затруднения и заради зависимостта си от банките-майки в Западна Европа, що се отнася до финансиране на кредитната дейност през последните няколко десетилетия, се казва още в анализа на рейтинговата агенция.
Според сп. "Глобал Файнънс" най-стабилните банки за 2012 г. са именно тези в Централна и Източна Европа. Разпределението е направено на база на дългосрочните им кредитни рейтинги от Standard&Poor's и Fitsch, както и общия размер на активите им.
Депозитите на домакинствата и нетърговските организации, обслужващи домакинствата (НТООД) в българските банки, по данни на Българска народна банка (БНБ) са в размер на 35,124 млрд. лв. или 44% от брутния вътрешен продукт (БВП) в края на февруари 2013 г.
В началото на март S&P запази стабилна перспектива пред кредитния рейтинг на България. Тогава в анализа на агенцията се посочваше, че увеличените спестявания на населението в банките е стимулирало връщането на 4,2 млрд. щатски долара заеми на техните чуждестранни банки-майки.