Арабската пролет се превърна в икономическа зима

29.03.2012 | 12:29
по статията работи: Виолета Малинкова
В какво се превърнаха мечтите на революционерите от арабската пролет
Арабската пролет се превърна в икономическа зима
Снимка: Sxc.hu

Амир Мохамед – 30-годишен фризьор по професия, спи пред либийското посолство в Кайро в очакване на виза вече цяла седмица. Неговото легло е просто парче картон на тротоара. Той се е отказал от опитите да си намери работа в Египет и търси начин да напусне страната.

Пред Bloomberg Мохамед обяснява, че се опитва да си изкарва прехраната в Египет, но не успява, защото няма работа. Той се чуди защо няма революция в страната. Мохамед посочва, че с Арабската пролет той и сънародниците му целяха по-висок стандарт на живот, социална справедливост и свобода, но вместо това сега страдат.

Най-високата младежка безработица в света остави Близкия изток уязвим по отношение на въстанията, които свалиха египетския президент Хосни Мубарак и трима други лидери в региона през последната година. Оттогава насам ситуацията единствено се влошава.

Около 1 милион египтяни загубиха работата си през 2011 г., след като икономиката се сви за пръв път от десетилетия насам. Безработицата в Тунис, където бунтове започнаха, се качи над 18%, по данни на Тунизийската централна банка за януари. Тя беше 13% през 2010 г. по данни на Международния валутен фонд.

Същевременно около 27% от гражданите на Саудитска Арабия на възраст между 20 и 30 години са били безработни през 2009 година. Крал Абдула обяви разходен план от 130 млрд. долара миналата година. Правителството насърчава компаниите да наемат местни жители, ограничавайки възможностите за арабите от по-бедните държави като Египет и Тунис.

През миналата година брутният вътрешен продукт на Тунис се сви с 1,8% и този месец правителството понижи прогнозата си за растеж за 2012 г. с един процентен пункт до 3,5%. По данни на МВФ тунизийската икономика не се е свивала от 1986 година насам.

Също през миналата година египетската икономика се сви с 0,8%. През тази година Кайро плаща почти 16% от едногодишните кредити в паунди, което е с 5% повече, отколкото в края на 2010 г., след като четирите поредни рейтингови съкращения от Moody Investors Service успешно "изключиха" страната от международните дългови пазари. И въпреки, че основният египетски борсов индекс се възроди тази година, той все още е почти с 1/3 под нивата от преди бунтовете срещу Мубарак.

През миналата година – Mobinil - вторият най-голям и най-стар мобилен оператор в страната, публикува първата си загуба за повече от десетилетие, тъй като потребителите свиха разходите си. Печалбата на Talaat Moustafa Group (TMGH) - най-голямата публично търгувана компания в Египет - предприемач на недвижими имоти, падна с 39%.

Тези данни само частично описват последиците в икономически план за страната. В Египет намирането на работа за хора като Амир Мохамед ще бъде най-голямото предизвикателство за новоизбраните правителства. Този факт подчертава разрива между високите очаквания, отприщени от бунтове, и реалността на борещата се да избегне рецесията икономика. Евентуалният провал на политиците рискува нова вълна на недоволство в региона, където се намират повече от половината запаси от петрол в света

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...