Българинът става все по-често жертва на фалирали туроператори

30.08.2013 | 17:45
по статията работи: Ростислава Иванова
Държавата трябва да създаде ясни регулации за защита на потребителските права и пресичане на измамите в туризма

Ваканцията трябва да е свещено право

Германците и британците обаче имат най-добрите закони за защита на потребителите в света и затова изобщо не се страхуват, че фирмата ще се опита да ги измами. Напротив – те дори съзнателно го търсят, защото нарушението 100% ще коства разходи за търговеца в тяхна полза. По този начин дори са се научили да почиват безплатно по цял свят, заяви Драганов. По думите мт тези две групи туристи вече "търсят и под вола теле", само и само да почиват за сметка на туроператора. Признават им се дори оплакванията като лисващ бар в задния двор на хотела или пък обявен в каталога неработещ магазин, откъртена плочка на басейна, капеща чешма в банята, навъсен сервитьор и прочие.

Ваканцията за немци и англичани е неприкосновено право, с което всички по света се съобразяват, а който не го прави – плаща скъпо, категоричен е Драганов. Големите немски туроператори, които са сред водещите и на световния пазар, също са решили проблема с претенциите на клиентите си, избирайки твърдо тяхната страна без да плащат никакви обезщетения, а всичко е за сметка на хотелите. Затова техните компании за туристически резерваци се справят безпроблемно в кризата за разлика от туроператорите в Русия, Полша, България и други. От своя страна туристите също вярват безгранично на своите туроператори и ползват услугите им до живот - по 2 пъти годишно.

Обмислят създаване на гаранционен фонд

Крайно време е и ние да имаме закони, които да ни гарантират, че ако не получим адекватна на парите си туристическа услуга, поне ще бъдем компенсирани за материалните и моралните щети, в това число и с лихвите. Това всъщност е и начинът да се ограничат до минимум измамите от страна на туристическите фирми, които от 23 години насам работят в комфортните условия на безнаказаност.

Зам.-министърът призна, че при сегашната ситуация няма механизъм, който да предвижда намеса на държавата в случай на фалит на туроператора и на практика потребителят няма никаква защита. Следващата седмица икономическото министерство ще внесе за разглеждане в Министерски съвет поправки в закона за туризма, целящи създаване на гаранционен фонд.

Такава мярка въведоха Полша и Русия миналото лято след масовите фалити на техни компании, които затрудниха ваканцията на хиляди туристи, влючително и летуващи по нашето Черноморие. По-миналата година пък българският туроператор „Алма тур“ остави над 1000 руски и полски туристи да висят с дни по летищата у нас и в Турция, след като също фалира и не бе внесла парите за полетите.

По примера на Полша и Русия фондът ще набира средства от отчисленията на туроператорите, с които екстрено – в рамките на 2-3 часа от събитието, ще бъде организирано завръщането на туристите в родината. Промените първо ще бъдат съгласувани с бранша, увери Ботев. Ролята на държавата е да постави регулаторната рамка, а индустрията и туроператорите всяка година да осигуряват необходимия годишен фининсов минимум. Вноската ще зависи от оборота на туроператораза и вида на предлаганите услуги. Всяка сума, която е платена за връщане на български туристи, фондът ще си възстановява от туроператора или застрахователя. В случай, че сумата не е изразходвана през годината, на следващата вноски от фирмите няма да се отчисляват.

Очаква се туроператорите най-накрая да склонят за създаването на гаранционен фонд. За необходимостта от него или друга превантивна мярка се заговори още преди две години покрай скандала с “Алма тур“, но фирмите не искаха и да чуят. Тогава браншът се разцепи на две, като агенциите естествено бяха против, тъй като не можели да си позволят да отчисляват средства от и без това намалелите се приходи от 2009 г. насам. Така законът за туризма бе пришпорен набързо от депутатите в последния работен ден на миналия парламент, без в него отново да има акцент върху превенцията на туристите.

Твърде нисък застрахователен лимит

В същото време законопроектът преседя повече от две години, а още една бе качен на сайта на икономическото министерство за обществено обсъждане и предложения. Но повечето спорове по него бяха за размера на минамалната туристическа застраховка, за да покрива щетите на потребителите.

И това обаче не бе решено най-добре, след като и в последния случай се оказа, че полицата на „Валери 90“ не може да покрие цялата сума от близо 100 000 лв.

Застраховката е с  на фирмта била с ограничен лимит от 75 000 лв., а се оказва и че застрахователят отказва да изплати обезщетения за Лондон, тъй като е предупредил туроператора да не провежда екскурзията. На клиентите не им остава нищо друго, освен да чакат да си получат по съдебен ред парите чрез съдия изпълнител. Това може да стане само ако компанията до тогава не продаде активите си, защото в този случай ужилените туристи ще пият по една студена вода.

В момента полицата "професионална отговорност" гарантира предимно на туроператора, че застрахователят ще обезщети клиентите му в случай на провалени почивки по всякакви причини, включително и природни бедствия. Клиентите зад граница обаче трябва сами да се оправят, ако им се наложи да доплащат по-големи суми за нощувки и транспорт. Тъкмо с това може да допринесе Гаранционният фонд, ако все пак бъде създаден.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...