Българският валутен борд е един от най-стабилните в световен мащаб, заяви икономистът проф. Стив Ханке, който тези дни е на посещение в София.
Вчера проф. Ханке беше удостоен с почетната титла „Доктор хонорис кауза“ на Българската академия на науките (БАН). Днес той беше лектор в публична дискусия, която се проведе в Института за икономически изследвания към научната институция.
"Неотдавна изготвих икономически доклад за Обединените арабски емирства. В него посочих България като най-добрия пример за финансова стабилност", сподели експертът. Той добави, че в един не толкова далечен момент ще публикува и наблюденията си върху нашата страна.
Извън еврозоната?
Именно стабилността, която носи валутният борд на икономиката ни, е основният аргумент на Ханке против присъединяването ни към европейската монетарна зона. Запитан какви ще бъдат последствията за България, ако стане част от 17-членния съюз (скоро 18-членен), той заяви, че на първо време тя ще загуби своя суверенитет и фискална независимост.
В момента еврозоната е в криза. Криза, чиито основен фактор е състоянието на фискално недисциплинираната Гърция. "Защо се получи така? Защото Гърция разчиташе, че като член на монетарния съюз ще бъде подкрепяна по всякакъв начин и Брюксел ще я "измъкне" от кризата", коментира професорът.
И отново заговори за стабилност, чийто източник е в много по-голяма степен добрият ни национален валутен борд, отколкото би било еврото. "Самата ви банкова система е много стабилна", отбеляза Стив Ханке. Ако валутният борд бъде премахнат, европейската валутна единица няма да осигури тази необходима стабилност, а правителството ще трябва да изтегли всички резерви на Българската национална банка (БНБ).
"А ако нещо се случи с еврото (за което има сериозни индикации), какво ще се случи с България?" Според Ханке, ако имаме валутен борд, при подобна криза бихме могли "да се закрепим" за друга валута като долара. Като член на еврозоната обаче няма да имаме подобна възможност.
Ето защо, смята икономистът, да се говори за присъединяване към единния монетарен съюз е безотговорно на този етап. Хората, които имат такива идеи, изглежда не познават добре историята и механизмите на валутните бордове, добави той.
Проф. Стив Ханке ще бъде отново на посещение у нас през септември.