На фона на продължаващата икономическа стагнация в ЕС, България за поредно лято се радва на успешен туристически сезон. Сравнено обаче със 70-те хиляди чуждестранни туристи, които отчита Гърция за този сезон, нашето постижение от близо 7 млн. чужденци не изглежда чак толкова вдъхновяващо. И все пак, през тази година летният сезон привлече у нас с 4,5% повече чуждестранни гости от миналата година, което си е добър ръст, особено в условия на криза.
Реалното увеличение съвпада с прогнозата от преди година, направена въз основа на запитванията и ранните записвания за следващото лято. Това отчете преди около 2 седмици новият зам.-министър по туризма в министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) Бранимир Ботев.
Какъв всъщност е ръстът?
Според директора на Института за анализ и оценки в туризма Румен Драганов отрасълът отново бележи възход, тъй като за поредна година се сбъдва прогнозата за очакван ръст на чужденци от 4,5% спрямо предишния сезон. От началото на май до края на август чуждите туристи на почивка и екскурзия в България ще са 4,7 млн. души, а до средата на октомври по Черноморието ни ще отседнат още 1,7 милиона чужденци. Така до края на 2013 г. страната ще посетят 6,6 млн. граждани от други страни с цел туризъм, а общият брой на пребивавалите у нас ще достигне 8,9 милиона.
Приходите от туризъм за първи път щели да надхвърлят 3 млрд. евро при 2,776 млрд. евро за миналата година. Делът на отрасъла в БВП на страната ще нарасне спрямо досегашните 12,5%,посочи Драганов.
На различно мнение за очаквания ръст на летовниците обаче е Елена Иванова, председател на Съюза на собствениците на Слънчев бряг. Според нея, докато не мине септември и дори средата на октомври, е рано да се каже дали гостите са повече или по-малко. Причината е, че през май, юни и август действително има увеличение на туристическия поток в най-големия български курорт, но за юли е бил регистриран спад спрямо същия месец на 2012 г. В момента базата на Слънчев бряг била препълнена.
Сдружението на хотелиерите няма как да обхване големия контингент почиващи в жилищни парк-комплекси от затворен тип, контрира Драганов. Апартаментите в тях са продадени и освен собствениците им, в тях постоянно отсядали и други хора.
Стабилност след бум
Увеличението на чужденците през последните 5-6 години с по 4-5% е нормално след онзи голям бум - с 25-35%, в периода между 2003 и 2008 г. Всъщност в рамките на ЕС България дори минава за отличник по възходящ туризъм, като се има предвид, че нормалният ръст за страните в съюза е 2,5-3,5%.
Интересът към почивка в България след 2003 г. се породи закономерно заради тотално обновяване ни черноморска база. Собствениците инвестираха в стотици луксозни хотели над 20 млрд. евро - собствени средства и банкови кредити. От тогава до сега хотелиерите се радват на добри приходи от доказано печелившата комбинация между луксозни хотели, близък плаж, хубав пясък, чудесно море, слънце, топлина, много заведения и варианти за развлечения.
Като се добавят и спокойната политическа обстановка, стабилното състояние на икономиката и най-ниските цени в ЕС на туристическите пакети, на стоките и услугите, България логично се превърна във ваканционен рай за гражданите от Европа, Балканите и близките азиатски страни. С малкия недостатък, че привлякоха в иначе модерните хотели масата клиенти от чужбина с доходи около средните и под тях – пенсионери, студенти, ученици, работници и низши служители.
Разбира се, основната част от летовниците – над 75%, избират морето за почивката си, но вече има и все по-голям интерес към културно-историческия туризъм и други алтернативни форми. Освен японците, които обожават да разглеждат единствено забележителности, с тази цел ни посещават и все повече руснаци, гърци, израелци и западноевропейци, а напоследък - иранци и иракчани.