България е на 77 място в световната класация на база на изследването* за индекс за възприятие на корупцията. Страната ни е на едно място със Сенегал и Тунис, показват обявените днес данни от международната организация Transparency International.
Индексът на България през 2013 г. е 41 пункта. Показателят е измерен по скалата от 100 – липса на корупция, до 0 – изключително високо ниво на корупция. Стойността на индекса за България през тази година остава непроменена спрямо 2012 г. – 41 пункта.
В рамките на Европейския съюз България заема предпоследно място. Последната позиция в списъка е за Гърция (40). Румъния се намира една позиция преди България, със стойност на индекса 43.
В рамките на Югоизточна Европа страната заема 8 позиция от общо 11 държави, като след страната се нареждат само Гърция (40), Косово (33) и Албания (31).
Изследването за България показва застой в превенцията и противодействието на корупцията. Според доклада е изчерпан потенциалът за позитивно въздействие, който процесът на европейска интеграция оказва в предходните години. Въвеждането на ново законодателство и създаването на специализирани антикорупционни институции сами по себе си вече не могат да допринесат за подобряване на резултатите на страната, посочват още от Transparency International. Според експертите липсва обща визия и отговорна институция, като да е играе функциите на двигател в борбата с корупцията.
Припомняме, че според анализа от миналата година страната ни отново беше втората най-корумпирана страна в ЕС, като заемаше 75 място в класацията. България е включена за първи път в Корупционния индекс на Transparency International през 1998 г.
Индексът за възприятие на корупцията (CPI) е създаден през 1995 г. като комплексен индикатор, чрез който се измерва възприятието за разпространението на корупцията в публичния сектор в различните държави по света. Той се основава на информация, получена от изследвания на авторитетни международни институции и организации.
Индексът на Transparency International измерва нивото на политическа и административна корупция в дадена страна така, както го възприемат представителите на бизнеса, анализатори от целия свят, включително и анкетирани експерти от изследваните държави.
През 2013 г. международният Индекс за възприятие на корупцията изследва нивото на корупция в 177 държави. Той е създаден въз основа на 13 изследвания, проведени от 12 независими институции. Две трети от класираните страни в Индекса за възприятие на корупцията за 2013 година имат оценки под 50 пункта - показател за наличие на системен проблем в борбата с корупцията.
Средната стойност на индекса в глобален мащаб е 43 пункта. Това показва необходимостта от прилагане на нов подход за осигуряване на повече прозрачност и отчетност в дейността на публичните институции.
В тазгодишния Индекс за възприятие на корупцията Дания и Нова Зеландия заемат първото място с резултат 91 пункта. Това се дължи на установените ефективни системи за достъп до информация и действащите правила за поведение на лицата, заемащи публични длъжности.
Афганистан, Северна Корея и Сомалия за пореден път не успяват да се откъснат от дъното на таблицата. В тези страни липсата на отговорно политическо лидерство и на ефективно функциониращи институции подчертава необходимостта от много по- категорично противодействие на корупцията.
Изследването за 2013 година изразява взаимовръзката между икономическата криза, военните конфликти и нивото на корупцията в изследваните държави.
В сравнение с 2012 година, стойностите на Индекса през настоящата година значително се понижават в държави като Сирия, Мали, Либия и Йемен и Еритрея. Това е още един факт, показващ разрушителното действие на войната върху институциите и обществата, раздирани от вътрешни конфликти и противопоставяне, отчитат от Transparency International.
Наред с това, изследването ясно подчертава, че преодоляването на дълговата криза, в която се намират някои държави от еврозоната, оказва положително въздействие и върху техния индекс. В това отношение е показателно повишаването на стойностите на индексите на Гърция и Ирландия.
*В прикачения документ може да видите съобщението за доклада на Transparency International Bulgaria и класацията на страните според индекса за възприятие на корупцията.