ЕС се нуждае от единни стандарти, за да излезе от кризата

03.12.2013 | 14:10
по статията работи: Момчил Лалев
Това смята председателят на Българска стопанска камара Божидар Данев

Европа не иска единен надзор на банките и налива милиарди в тях

Като бивш министър на финансите, банкерът и професор по финанси в УНСС проф. Стоян Александров, пък продължи по темата с коментира, че всякакви инвестиционни намерения остават голи пожелания, ако не вървят с адекватни финансови решения. Според него точно такава е бюджетната политика на ЕС, включително и нашата държава. Абсурдно е няколко държави да са донори, а други, като нашата, да са на хранилка, смята той.

Като пример за разнобоя в ЕС по особено значими въпроси, той даде Германия, която по принцип е за единен банков надзор, но ако може някои нейни банки да не са подвластни на общия контрол. По негово мнение отдавна в Европа голяма част от банките трябваше да са фалирали, както това стана в САЩ. Вместо това големите европейските страни наливат в милиарди в болните кредитни институции и за това плащат европейските данъкоплатци.

"Каква е цената, за да има у нас стабилен банков сектор, а в повечето държави в Европа да няма", пита банкерът.

По отношение на постоянно променящите се и неосъществени стратегии у нас Александров препоръча на ИСС да проведе широка публична дискусия и да предложи на високо равнище гаранции, че който и да дойде на власт, ще следва утвърдената програма от предишните.

Според него сегашното решение на правителството и парламента да спрат пенсионната реформа за 2-3 години, като замразят възрастта за пенсиониране, ще се плаща не само от децата, но и от внуците. И запита управляващите какво ще постигнат, давайки "глътка въздух" за 2-3 години на хората? Никоя държава в Европа не е довола от пенсионната си система, защото винаги неудовлетворени хора, но все пак могат да се вземат прагматични и полезни решения, които да гарантират бъдещето, съветва финансистът.

Майските избори за парламент ще са изпитание за ЕС

Нищо не може да стане без взаимно вслушване и разбирателство, а дефицитът от зваимно доверие и разбирателство е основният проблем на ЕС. Това заяви на форума италианецът Лука Жайер. Повечето младежи нямат доверие в държавите си, а и самите държави не вярват помежду си. Базовото доверие е в основата на прогреса и на всеки договор, припомня той. И обобщава, че Европа е измислила система за ливидиране на доверието без да се поема никакъв риск.

"Животът задължава да поемаме рискове, а ЕС пречи на държавите-членки да го правят. Това е по-голяма безотговорност, отколкото на човекът, който поема рискове, за да спечели. Ако имаме куража да възстановим капацитета за поемане на иск, ако възстановим доверието, ако това не стане до изборите за Европарламент, то в края на май може и да се служи кошмара в Европа", предупреждава Жайер. Той е категоричен, че вотът ще е голямото изпитание за целостта на ЕС.

Съюзът преживява 6-годишна криза, която засили бедността, неравнопоставеността, демографския проблем. В резултат на това 84 милиона европейци в момента живеят в бедност. Само регистрираните безработни са 127 млн. души, а два пъти повече са нерегистрираните. Ръстът на безработица в страните от ЕС сред младите хора е между 40 и 60%, като с най-голям показател на показване са Испания, Гърция и България. Младежката безработица разсипва цялата европейска система и залага социална, демографска и икономическа бомба, е мнението на Жайер.

На фона на всичко това разцъфват популизмът, национализмът, ксенофобията и озлоблението, което се използва и подклажда от някои националистически партии. Това явление се разраства с бързи темпове особено в България, алармира експертът, позовавайки се данни на Евростат. В Италия такива партии са започнали да насаждат евроомраза и излизане на страната от съюза.

"Съществува и идеологическо разделение между отделните европейски нации", обясни Жайер. Германците например смятат, че Южноевропейските страни са егоисти. Но именно Германия беше големият болен на ЕС преди 12 години и благодарение на едно европейско споразумение, сега е водещата икономика на съюза. Там обаче също има голямо неравенство, което се проявава особено в пенсионната система. Едни пенсионери получавали по 8000 евро, а други по 500 и били принудени да бягат в Полша, за да оцеляват. Според него пенсионната реформа в Италия е най-успешна и справедлива и горещо препоръчва на България да я приложи.

3 млн. малки предприятия в ЕС ще ни извадят от кризата

"Има 3 млн. малки и средни предприятия в Европа, които имат потенциал за растеж, ако разполагат с гарантирани кредити. Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да ги подпомогне с преференциални кредити, защото тези фирми ще решат 50% от проблемите с безработицата в съюза. Това веднага ще отключи растеж, без да се дават реални пари", смята Жайер.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...