Едно вето, което връща бизнеса четири години назад

08.08.2013 | 15:20
по статията работи: Георги Велев
За правителството ще е трудно да прокарва политики в силно политизирана среда. Какви са вижданията на анализаторите за ветото върху актуализацията на бюджета?

БСК: Защо сега се търси прозрачност, а не когато се приемаше бюджетът?

Има доза професионализъм в много от нещата, които президентът каза за актуализацията на бюджета, обясни пред изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев. Според него държавният глава в момента правилно иска прозрачност на разходите, но същият президент не зададе въпрос, когато се приемаше този бюджет, защо се налагат неизпълними параметри. Данев припомни, че в настоящия бюджет са заложени са 4% инфлация, а всъщност в страната има дефлация. Той риторично попита защо не беше приет в бюджета 800-милионният дълг, който се пое допълнително през февруари. 

Нормално е да си зададем въпроса дали тогава екипът на Росен Плевнелиев нямаше знания или сега е друга причината, коментира Данев.

Той припомни предложението си НАП да направи публичен регистър, за да се вижда дали, как и на кого се връща ДДС-то. Според него няма нищо страшно в актуализацията на един бюджет и то с почти минимални изменения на основните индикатори. Няма и пречки за изпълнителната власт да даде прозрачност накъде отиват пари, каза още Данев.

От БСК припомниха, че взимането на заем от до 1 млрд. лв. може да има благоприятни последствия за икономиката ни, за да може тя да се оттласка от дъното.

Заемът няма как да се взима за стимулиране на икономиката, контрираха от “Индъстри Уоч”. Заем се взема за покриване на дефицит, а той се прави, когато разходите превишават приходите. В случая действията на правителството са през разходната страна, въпросът е за какво ще отидат разходите, припомни Лъчезар Богданов.

Според него дебатът да се крадат или да се инвестират парите от заема е безсмислен, защото не работи така системата. Правителството има приходи от различни източници, прави разходи и когато не му стигнат парите, емитира заем. Въпросът е какви са приоритетите в разходната част. В общи линии засега в разходната част не се вижда никаква генерална промяна в политиката на правителството.

Проблеми има не само с плащането на ДДС от държавата, ами и с неплащането на общините за извършването на различни дейности. “Хубаво е общините да се разплащат с фирмите, но също така те трябва да внимават и да не поемат много дейности, за които нямат предвидени разходи. Трябва да има някаква дисциплина, за да не се оказват в ситуация да не могат да се разплатят”, коментира Богданов. В същото време те трябва да и са коректни към фирмите, които вече са свършили някаква работа. Балансът при тези решения е много труден.

Общия извод от събитията е, че на това правителство ще му е изключително трудно да прави каквато и да е политика – ще трябва да полага двойни и тройни усилия за всяка промяна, която иска да предприеме. Това е добре от една страна, но от друга означава, че ще има много по-малък ресурс и време да прави много полезни неща, ако всяко от тях ще става трудно и бавно. Тепърва ще има приемане на данъчни закони, на нов бюджет и вероятно всичко това ще бъде трудно за правителството, обясни Богданов. Това ще създаде много повече работа на финансовото министерство, дано все пак резултатът в крайна сметка да е подобряване на работата на ведомството.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
3.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...