Сега, повече от десетилетие след епичния финансов колапс на Аржентина от 2001-2002 г., много инвеститори се втурнаха да бягат от страната, пише "Ройтерс".
От големи китайски и бразилски компании, като Vale Do Rio Doce SA, до малки собственици на фирми и спестителите, за всички страхът от нова криза доведе до силно понижени инвестиции и куфари с пари в брой напускащи страната.
Масовото източване на средства, което беше ограничено единствено от контрола на капитала от президента Кристина Фернандес, заплашва да подкопае икономиката на страната още повече, като дестабилизира валутата и ограничи създаването на нови работни места. За много хора, чувството е на надигаща се буря.
"Краят на тази история вече е написан и тя завършва с криза", заяви Роберто Лаваня, който е министър на икономиката на страната през периода 2002-2005 г.
Въпреки че всички са съгласни, че всяка криза няма да е толкова зле, колкото сривът през 2001-2002 г., когато цялата страна беше в бунтове, двама президенти се отказаха от постовете си, а икономиката на страната се сви с една пета.
Като разчита на краткосрочни поправки в закона, като например контрол върху цените и забрана за купуване долари от аржентинците, Фернандес само отлага неизбежното, докато се трупат още повече
проблеми.
"Колкото по-дълго управляващите се опитват да забавят нещата, толкова по-лошо ще бъде. Не може да има растеж без инвестиции", каза Лаваня, който работеше за покойния съпруг на
Фернандес.
Ключови министри от правителството Фернандес отказаха коментар относно създалата се ситуация.