Изразходваме до 120 лв. на година за теглене от "чужд" банкомат

29.04.2013 | 14:30
по статията работи: Александър Димитров
Съществуват обаче различни методи за минимизиране на разходите по дебитните карти
Изразходваме до 120 лв. на година за теглене от "чужд" банкомат

Годишният разход на притежател на дебитна карта у нас може да достигне до 120 лева, ако използва устройство на друга банка.

Разходът при подобни ситуации може да достигне до 2 лева за транзакция, като при средно теглене по 5 пъти на месец това прави 10 лева месечно, или 120 лева годишно. Същевременно според проведени в предишен етап анкети българският потребител използва дебитната си карта точно между 2 и 5 пъти месечно. Това сочи анализът на портала „Моите пари“, осъществен с помощта на „Пощенска банка“.

Плащането може да бъде осъществено на ПОС терминал на банката издател на картата, или пък такъв на друга финансова институция. В стандартния случай, такси в подобна ситуация не се дължат. Въпреки това някои издатели на дебитни карти начисляват такава и тя варира от 15 до 50 стотинки за операция. Толкова струва и плащането на стоки и услуги, ако се ползва ПОС на друга банка. При наличие на подобна такса, тя би достигала максимум до 2,50 лева на месец, или 30 лева за годината.

Как обаче могат да бъдат минимизирани разходите по дебитната карта?

Една от възможностите е посредством преференциални продукти на някои банки. Изискването за тях е потребителят да бъде в списъка с одобрени от банката работодатели, чиито служители имат право на подобни облекчения.

Друга опция е намаляването на броя транзакции за теглене на пари в брой, особено в случаите, когато се тегли от различна от банката-издател. Това се постига с теглене на по-големи суми наведнъж, като това има важност особено ако картодържателят предпочита да плаща в брой. Фактор за подобно действие би била и лошата инфраструктура за разплащания с карта в дадено селище.

Третият вариант е използването на картата за плащане в търговските обекти. Проблем тук може да бъде липсата на съответни устройства в обекта.

Същевременно от „Уникредит Булбанк“ обясниха, че около празничните дни се наблюдава увеличение на плащанията с карти с цели 45%. Традиционно по време на Великденските празници използването на ПОС терминали нараства с близо 10%, а банкоматите отчитат спад от около 1%.

За миналата година по време на Велика сряда и Велики четвъртък на ПОС терминалите на банковата институция са били осъществени плащания в размер на 1,5 милиона лева. Общият размер на изтеглените средства на банкомат за този период е бил около 20,5 милиона лева.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...