Икономически преглед - май 2005 г.

10.06.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Икономиката на България се развива с високи темпове, които ще се запазят и през 2005 г. независимо от очакванията за общо забавяне на растежа в глобален мащаб. Доверието в икономиката на страната се е затвърдило с подписания на 25 април Договор за присъединяване към Европейския съюз.

Притокът на капитали към България под формата на преки чуждестранни инвестиции и заеми продължава да бъде значителен. Финансовата сметка на платежния баланс за първото тримесечие на текущата година е с излишък от 1,966 млрд. лв. въпреки разходите на правителството през януари тази година за обратно изкупуване на брейди облигации за 1,407 млрд. лв.

Преките чуждестранни инвестиции покриват дефицита по текущата сметка към март със 123,3 на сто на годишна база. В края на март балансовата стойност на валутните резерви на БНБ е 13,198 млрд. лв. /6,748 млрд. евро/, или приблизително на равнището от края на 2004 г. Очаква се през второто тримесечие да има известно влошаване на дефицита по текущата сметка както в номинално изражение, така и като процент от БВП, което ще бъде компенсирано през третото тримесечие вследствие на сезонно високите приходи от туризъм. Нивото на депозитите на търговските банки в БНБ през март е почти два пъти по-високо в сравнение със същия месец на предходната година. Това е резултат както от увеличението на депозитната маса, така и от промените в наредбата за задължителните минимални резерви, създала стимули за търговските банки да отпускат кредити, които се блокират по разплащателни или депозитни сметки. Наблюдава се и значителен приток на чуждестранни ресурси в търговските банки.

Мерките на БНБ, предприети през 2004 г. за ограничаване на кредитната експанзия, са допринесли за задържане на нивото на годишния темп на растеж на кредита за частния сектор в рамките на 47-48 на сто. Ето защо БНБ предприе нови мерки в началото на 2005 г., като промени три свои наредби с цел темпът на растеж на вземанията от неправителствения сектор да спадне в края на 2005 г. до 30 на сто на годишна основа. От началото на годината вътрешното търсене остава високо. Устойчивостта на тенденцията към подобряване на конкурентоспособността на българската икономика и на промишлеността в частност влияе благоприятно върху разширяването и на външните пазари за българските производители. Това води и до относително намаляване на темповете на внос поради по-голямо предлагане и търсене на местни стоки на вътрешния пазар.

Очаква се икономическият растеж да достигне около 5,8-6 на сто през второто тримесечие на текущата година и 5-5,2 на сто през третото. Косвеното влияние, което нарастването на цените на петрола е имало върху всички останали цени в края на 2004 г., отшумява в началото на 2005 г., се посочва в бюлетина. В края на април 2005 г. натрупаната инфлация от началото на годината е 3,05 на сто, а очакванията са за дефлация през второто тримесечие и за стабилизиране на нивото на цените през третото.

Пълния текст на анализа можете да намерите тук.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...