Икономически преглед (ноември 2005 г.)

19.12.2005 | 01:00
по статията работи: econ.bg

 

Тримесечното периодичното издание на БНБ представя информация и анализ за динамиката на потоците по платежния баланс, паричните и кредитните агрегати, връзката им с развитието на реалната икономика и влиянието им  върху ценовата стабилност. Развитието на външната среда също е обект на анализ, тъй като българската икономика е под прякото въздействие на колебанията на международната конюнктура. Изданието предоставя и количествени оценки за развитието на основните макроикономически показатели в краткосрочна перспектива – инфлация, икономически растеж, динамика на паричните и кредитните агрегати и оценки за лихвените проценти.

Икономическият растеж на световната икономика постепенно започва да се ускорява. Очакваме тези процеси заедно с подобряващата се конкурентоспособност на търгуемия сектор у нас да доведат до 20­23% темп на нарастване на номиналния износ на стоки в евро за четвъртото тримесечие на текущата година и до 17­20% за първото тримесечие на 2006 г. Вносът ще остане висок, доколкото благоприятната конюнктура в страната привлича капитали под формата на преки чуждестранни инвестиции и заеми, които допринасят за поддържане на високо вътрешно търсене на инвестиционни стоки и на суровини и материали.

Очакваме дефицитът по текущата сметка през последното тримесечие на текущата и първото тримесечие на следващата година да достигне нива от около 13.5­14% от БВП на годишна база. Излишъкът на финансовата сметка, формиран от големия приток на преки чуждестранни инвестиции, следвани по размер от заемите за частния сектор, ще покрие този дефицит и ще позволи валутните резерви на централната банка да нараснат. В резултат от притока на финансови ресурси отвън към края на септември 2005 г. балансовото число на управление "Емисионно" достигна 7298.8 млн. евро, като се увеличи с 1080 млн. евро спрямо септември 2004 г. независимо от разходите на правителството по операции за обратно изкупуване на външен дълг през годината на стойност близо 2 млрд. евро. Тенденцията валутните резерви на страната да нарастват ще се запази и през следващите две тримесечия. Дългът на частните фирми ще продължи да се увеличава и очакваме съотношението му към БВП да достигне около 38.5­40% в края на първото тримесечие на 2006 г., докато публичният и публичногарантиран външен дълг ще спадне под 25% от БВП за същия период.

Стабилният приток на валута в страната поддържа относително висок и устойчив темпа на растеж на парите в обращение (около 20% на годишна база). Очакваме слабо забавяне до 23­25% на растежа на широките пари през четвъртото тримесечие, докато през първото тримесечие на 2006 г. процентното нарастване на М3 ще бъде значително по-ниско ­ около 10­12% вследствие високата база от март 2005 г. Лихвените проценти по депозитите се очаква да останат стабилни.

При спазване на поставените ограничения за нарастване на кредитите темпът на растеж на вземанията от неправителствения сектор ще се забави до около 30% в края на годината, а заради базовия ефект от значителното нарастване на кредитите в края на март 2005 г. в края на първото тримесечие на 2006 г. годишният темп на растеж ще бъде около 5­7%. Ако се изолира влиянието на високата база през март 2005 г., очакваният годишен темп на нарастване на кредита за неправителствения сектор се оценява на около 25% за края на първото тримесечие на 2006 г. (средно за периода 23%) в съответствие с ограниченията по Наредба № 21.

Очакваме през четвъртото тримесечие икономически растеж от близо 6% на годишна база и ускорено нарастване до 6.5% през първото тримесечие на 2006 г. Инвестициите в основен капитал се увеличават с бързи темпове ­ с около 17% през четвъртото тримесечие на 2005 г. и 14% за първото тримесечие на 2006 г.

Очакваните темпове на растеж на потреблението на домакинствата за четвъртото тримесечие на 2005 г. и първото тримесечие на 2006 г. са над 6%, като потреблението на домакинствата и занапред ще има най-голям принос за растежа на БВП. С подобряване на финансовото състояние на домакинствата спестяванията им под формата на депозити в банковата система нарастват. Улеснява се и достъпът на домакинствата до банкови кредити, в резултат на което съотношението потребителски кредити от банковата система/потребление на домакинствата достигна близо 16%. В същото време нарастването на обема на депозитите и парите в наличност на домакинствата през второто и третото тримесечие надвишава значително поетите от тях под формата на банкови заеми задължения и домакинствата остават нетен кредитор на икономиката.

Натрупването на инфлационни очаквания, породени от опасения за недостиг на предлагане на селскостопански продукти вследствие загуби от наводненията, обявените намерения за повишаване цените на електро- и  топлоенергията и акцизите, както и колебанията в международните цени на горивата пораждат риск от повишаване на  инфлацията в края на годината до 5.4­6.5% и през първото тримесечие на  следващата година до около 8.2­8.4% на годишна база. В съответствие с поетите ангажименти по глава 10 "Данъчна политика" България следва график за хармонизиране на акцизните ставки с цел достигане на минималните акцизни ставки в ЕС ­ през 2006 г. цената на цигарите ще се повиши с около 65%, а на спиртните напитки ­ със 17%. Корекциите на акцизите върху бензина и газьола ще доведат до покачване цената на тези горива съответно с 4.6% и 4.9%. Общият ефект от процеса на хармонизация на акцизните ставки се оценява на 2.5 процентни пункта принос към общата инфлация, като голямата част от това повишение ще се реализира през първото тримесечие на 2006 г.

Пълния анализ можете да намерите в страницата на централната банка в интернет www.bnb.bg, рубрика "Публикации", раздел "Периодични публикации" или тук.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 10.10   732 г. – Битката при Поатие: Близо до Поатие, Франция, майордомът на Меровингите – крале на франките, Карл Мартел разбива голяма армия на маврите и по този...