Икономическите загуби ще растат заради климатичните промени

29.02.2024 | 11:10
по статията работи: econ.bg
Четири климатични опасности – наводнения, тропически циклони, зимни бури в Европа и силни бури – носят ежегодни икономически загуби от 200 млрд. долара, сочи анализът на Swiss Re Institute
Икономическите загуби ще растат заради климатичните промени
Снимка: Пресцентър на Министерство на туризма

Промените в климата ще окажат огромно влияние върху икономическите загуби в бъдеще. Нов анализ на Swiss Re Institute сред 36 страни оценява Филипините и САЩ като най-потърпевшите и икономически уязвими страни в момента, където зараси криматичните промени вероятно предстои усилване и увеличаване на бурите. Според  главния икономист на групата Swiss Re Жером Жан Егели климатичните промени ще доведат до по-сериозни природни явления, което ще окаже въздействие върху икономиката, писа специализираното електронно издание insmarket.bg.

В този контекст приемането на мерки и адаптирането към ситуацията може да се окаже решаващо. Застраховането е един от начините за намаляване на риска – колкото по-точно бъдат оценявани климатичните рискове, толкова по-голяма е вероятността да бъдат направени нужните инвестиции в тази посока. Новият доклад на Swiss Re Institute "Климатичите промени: жегата продължава" анализира ситуацията в региони, където опасностите може да се усилят. Към момента ежегодните икономически загуби достигат 3% от БВП. Четири метеорологични опасности – наводнения, тропически циклони, зимни бури в Европа и силни бури – носят ежегодни икономически загуби от $ 200 млрд.

Филипините са най-силно изложени на четирите основни климатични опасности сред изследваните 36 страни и регистрират най-висока вероятност от усилване на опасностите.

САЩ заемат второто място по степен на уязвимост с $97 млрд. икономически загуби (0,38% от БВП) към днешна дата, като в същото време за тях вероятността от усилване на опасностите е оценена като средна.

Като цяло, страните със значителни празноти в застрахователната защита и където приемането на мерки за намаляване на загубите изостава от темповете на икономически ръст, са изложени на най-висок финансов риск от интензифициране на метеозаплахите. В доклада е посочено, че най-уязвими са бързорастящите азиатски икономики, като Тайланд, Китай, Индия и Филипините.

Очаква се усилване на наводненията, основа причина за които са тропическите циклони и урагани. Такива са прогнозите за САЩ, както и за Източна и Югоизточна Азия. Силните бури също държат значителен дял като причина за големи икономичеси загуби.

Първа стъпка за намаляване на загубите е прилагане на адаптационни мерки. Такива са например: спазване на строителните норми и правила, засилване на защитата срещу наводнения, контрол на заселването на територии, изложени на стихийни бедствия.

От Swiss Re Institute предлагат таблица на десетте страни, които са изложени най-силно на основните четири метеороголични опасности. Таблицата посочва вероятните икономически загуби към 2022 г. като проценти от БВП. Уточнението на експертите е че това е само долната граница на потенциалните икономически щети, понеже докладът не обхваща и други климанитчни опасности като топлинните вълни, например, а освен това са отчетени само материалните загуби.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...