Как аматьорите движат икономиката

21.06.2012 | 17:50
по статията работи: Диана Цветкова
Инвеститорите от "Уол стрийт" не създават работни места. Това правят начинаещите бизнесмени и гаражните изобретатели, смята Джак Хит
Как аматьорите движат икономиката
Снимка: Thinkstock/Guliver

 

След като се зачудила защо изтощената батерия на лаптопа ѝ се нуждае от жички, контакти и адаптори, за да се зареди, 22-годишната студентка Меридит Пери решава да се зарови във въпроса и да разбере защо уайърлес технологиите не са направили скок към електричеството. Това е класическа постъпка на аматьор. Ако историята ви звучи смътно позната, това е защото тази студентка по биология, която преди време бе на стаж в НАСА, сега е изпълнителен директор на uBeam, компания на път да направи революция в дигиталната сфера.

А това, което прави историята за успеха на Пери толкова интересна, се крие в детайлите, пише Джак Хит, автор на книгата "Куп аматьори" (Bunch of Amateurs) в статия за The Daily Beast. Веднъж обсебена от желанието да знае защо в свят на дистанционни и Wi-Fi технологии хората все още се безпокоят за адаптори и разклонители, тя се обърнала до най-използвания в днешни дни източник на информация – Wikipedia. А "разследването" ѝ неизменно я отвеждало до експерти, които ѝ казвали, че материята е твърде сложна и че законите на физиката правят мисията ѝ невъзможна.

Обаче Меридит Пери не се отказала и извлякла достатъчно ценна информация от свободната енциклопедия, за да може да свърже две добре известни явления - пиезоелектрическия ефект и ултразвуковите вълни. Пиезоелектричеството най-просто представлява възникване на електрически заряд под механично напрежение. А разбирайки за него, младата студентка се запитала защо да не се изпращат ултразвукови вълни, които хората не могат да чуят или усетят през помещение към пиезоелектрическа батерия.

Зад откритието ѝ – трансмитер, който може да зарежда безжични устройства чрез ултразвукови вълни, сега стои основаната от нея компания uBeam. А мнозина предричат, че скоро името Меридит Пери ще се нареди до имена като това на създателя на социалната мрежа Facebook Марк Зукърбърг.

Но появата на млади изобретатели от т. нар. "гаражен тип" не е нещо ново за страна като САЩ. Обикновено ерата на аматьорите възкръсва в момента, в който конвенционалните знания са изчерпани. Хората често настояват, че в днешното време е твърде сложно, твърде объркващо, твърде корпоративно, твърде специализирано, за да може да има истински аматьорски занимания. И... в един момент нещо се случва и тази максима вече не изглежда да е истина. Надига се движение на "създатели", те процъфтяват, а магазините от типа "направи си сам" изникват навсякъде, пише авторът Джак Хит.

Да не забравяме, че на китайски "криза" означава и "възможност". Снимка: Thinkstock/Guliver

Спадът в икономиката и "спукването" на финансови балони също помагат. Може да е просто случайно съвпадение, че когато Дейвид Пакард и Уилям Хюлет бърникали заедно в един гараж през 1938 г. е било времето на голямата депресия. Наскоро същият този гараж бе определен за национална забележителност. И няма как, в държава, в която много изобретения са създадени в задния двор това да не е един символ на местната находчивост.

Също може да е случайно съвпадение, че двама гениални Стив-овци – Джобс и Возняк, са започнали шеметната си кариера от гараж в гр. Купертино по време на стагнацията през 70-те години на XX век (всички знаем историята на Apple). Или тези примери не са съвпадения? Всъщност състоянието на икономиката е от голямо значение. В днешно време интернет само ускорява процесите, така че в бъдеще нищо чудно да има стаи в студентски общежития, обявени за забележителности.

Възраждането на аматьорите изобретатели вече е започнало - отчасти защото сегашното поколение се учи по трудния начин, че нуждата е майка на изобретенията, но отчасти защото това просто е типичнен за САЩ процес. В последните години инвеститорите от "Уол стрийт" се ласкаеха, че те са създателите на работни места и хората, които поемат рискове. Но това е абсурдно. Те са в точно обратния бизнес. Това, което правят, се нарича "обезпечаване на риска", а не поемане на риск, пише Джак Хит. А останалата част от фразата "създатели на работни места" са просто брътвежите на Франк Лунц (известен политически консултант в САЩ – б. р.), които са предназначени да неутрализират приказките на популистите по адрес на богатите.

В днешно време истинският риск е да откажеш ласкателството на големите пари. Такъв пример е Ник Ханауер, инвеститор и един от най-ранните поддръжници на Amazon. По време на конференция на организацията с нестопанска цел TED (Technology Entertainment and Design) той заяви, че хората от средната класа, а не богаташите са истинските създатели на работни места и затова вторите трябва да плащат по-големи данъци. После TED отказаха да качат на сайта си запис от речта на Ханауер, докато натискът на обществото не принуди организацията да стори това.

Коварството в случая с Ханауер не е, че той говореше за неравенството в доходите. Тази тема буди полемики в американското общество още преди да бъде създадено движението "Окупирай Уол стрийт". Измяната, която прослави инвеститора като цензуриран от TED оратор бяха тези негови думи: "Богатите бизнесмени като мен не създават работни места".

Оцени статията:
5.00/5
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...