За последните три години са фалирали около 5000 малки и средни предприятия от химическата индустрия, съобщи проф. д-р Йончо Пеловски - заместник-председател на Българската камара на химическата промишленост.
Той е сред експертите, които са подготвили анализ на сектора "Химическа промишленост" - текущи тенденции, проблеми и потребности", представен в Българската стопанска камара.
Делът на фалиралите големи структуроопределящи дружества, които са прекратили дейност през същия период, 2% от общия брой дружества в сектора. Според Пеловски за следващата година не се очаква подобна тенденция на фалити както при големите дружества, така и при малките и средните предприятия, предаде БТА.
Основните причини за фалитите в сектора са високите енергийни разходи, както и свиването на пазарите. Към момента в сектора са заети около 40 000 души без ангажираните във фармацията. За последните три години над 10 на сто са съкратени, главно заради въвеждането на нови технологии и свития пазар, каза Пеловски.
От 2008 до 2012 г. пък броят на заетите в сектора е намалял средно с около 20% при намаление на общия брой на заетите лица в България за същия период с около 12%. Неблагоприятното въздействие на кризата върху химическата индустрия е 2 пъти по-силно в сравнение с нейното отражение върху останалите сектори на икономиката, сочи анализ, представен от БСК.
Основните нужди от кадри в сектора са за оператори на машини - специалисти със средно образование, и инженер-химици. Чувствителен дефицит от такива кадри се очертава да се почувства след пет-шест години във връзка с пенсионирането на сегашните специалисти.
Дефицитните професии, които са факт и понастоящем в ЕС за сектора на химическата промишленост, са инженерно-техническите кадри.
Очакванията на експертите са за ръст в сектора около 2% за тази година спрямо предходната, а за 2014 г. специалистите се надяват темповете да се запазят.
Няма отлив на чуждестранни инвеститори от сектора, но и няма очаквания за навлизане на нови.