Какво всъщност се случва с икономиката на Великобритания?

12.08.2013 | 10:00
по статията работи: Ивайло Шишеджиев
Марк Карни трябва да предприеме мерки, за да се справи с проблемите на икономиката

Великобритания не е готова за високи лихвени проценти. Близо 11.5 млн. британци са безработни, като 2.5 млн. от тях търсят активно работа. Мнозина работят на половин ден и биха искали по-дълги смени, но нямат възможност. Въпреки положителния си ръст, секторите на производството и строителството все още са 10% под пика си през 2008 г.

В действителност, голямото притеснение в момента е свързано с неумолимата кредитна криза при фирмите. Те имат нужда от средства, за да се разраснат, но не ги получават. Според последни данни, потребителските кредити са близки до тези от 2008 г. Но корпоративните кредити са с 22% по-ниски като стойност. Отчитайки нивата на инфлацията, данните отчитат реални 32%, а спадът продължава. През януари заемите за фирмите намаляха с 3% за година, а през юни проучванията отчетоха спад от 7%.

Разбира се, една от причините за отпускане на по-малко кредити е свързана с множеството проблеми, които компаниите създадоха миналия път. През изминалото десетилетие множество фирми за недвижими имоти получаваха всички средства, които поискат, а цената се оказа висока. За съжаление, от това днес страдат и всички останали сектори.

Основното приложение на заемите е да осигурят на компаниите средства, чрез които да запълнят празнините между купуването на материали и продажбата на продукти. Например, една фабрика трябва да закупи или наеме огромни машини преди да може да създаде продукта си и да реализира печалби от него.

В такъв случай, липсата на средства обяснява и рекордно ниския брой на новосъздадени предприятия във Великобритания. Инвестициите спаднаха с 34% за едва пет години, а сравнени с брутния вътрешен продукт, те са сред най-ниските в света. Научноизследователската и развойна дейност също е изключителна ограничена.

Причината, пречещи на банките да отпускат корпоративни кредити, са много и не се коренят, разбира се, само на лоши спомени.

Банките всячески се стараят да съкратят разходите си. Отпускането на ипотечни кредити е значително по-лесно и по-евтино, отколкото заемането на десетки милиони за фабрики. По закон, банките трябва да имат и четири пъти повече заделени средства срещу рискови корпоративни заеми, отколкото срещу рискови потребителски такива. Новосъздадената правителствена кампания „Помогни-Купи“ (Help to Buy) допълнително мотивира финансовите институции да наблягат на ипотечни кредити, дори при потребители с по-ниски начални депозити.

Нужно е Марк Карни да се пребори с тези проблеми. Той трябва да направи отпускането на заеми на фирмите по-привлекателно за банките. Една от възможните стъпки е да спре облагодетелстването на онези банки, които не осигуряват определено количество средства за фирми. В един по-радикален сценарий Bank of England би могла дори да погаси големите корпоративни дългове.

Разбира се, тези идеи също носят значими рискове. Вливайки средства в корпоративни дългове, Bank of England би могла да загуби голямо количество от парите на данъкопладците.

И все пак, безучастието почти винаги се оказва по-опасно. Цените на имотите във Великобритания вървят нагоре, а с тях и лихвите. Ако бъдещите възнаграждения на работниците останат непроменени, то икономиката на страната ще изпита сериозни затруднения. Всички помним какво се случи преди пет години.

Марк Карни може би наистина е уцелил подходящо време да напусне Канада и поеме контрол върху Bank of England. Но ако не успее да задвижи икономиката в правилната посока, то той може лесно да остане в историята на управителя, който успя да покачи цените на имотите. И нищо друго.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...