Какво ще се случи с американския долар?

18.08.2013 | 14:00
по статията работи: Ивайло Шишеджиев
Мнозина се обръщат срещу долара и предвиждания му ръст. Дошъл ли е моментът, когато доларът ще започне да отслабва? Може би да

 Достигнали сме момента, когато инвеститорите не са сигурни дали идеята за растящия долар наистина има покритие“, коментира Самир Шелденкар, инвестиционен партньор в Harmonic Capital Partners, хедж фонд в Лондон. Според Шелденкар, чийто фонд отговаря за 1.2 млрд. долара, Федералният резерв като нищо може да започне ограничаване чак след декември месец. И все пак, Фед не е единствената причина за недоверието на инвеститорите

В Европа се говори, че кризата е към своя край, което от своя страна ще увеличи стойността на еврото. В Китай пък ситуацията през последните седмици изглежда, че не е чак толкова сериозна, колкото се смяташе. Дори спокойствието да е моментно, то значително количество средства могат да бъдат насочени към нововъзникващите пазари. Рискът там може да е по-висок, но и възвръщаемостта на инвестициите е често по-значителна.

И макар обръщането към долара и неговото разпродаване да е още в начални стадии, то ефектът от това ще бъде голям. В дългосрочен аспект по-слабата валута би подтикнала международните компании с главни офиси в САЩ да засилят присъствието си в чужди държави. Все пак, други валути могат да бъдат по-ценни за тях от отслабващия долар.

Разбира се, нищо не може да се гарантира със сигурност преди следващия доклад относно безработицата. Той ще бъде публикуван на 6 септември и се очаква да бъде решаващ за това, което Фед ще отсъди на срещата си на 17-8 септември. Ако Бен Бернанке реши да не предприема нищо, то това ще се отрази на долара мигновено. Ако пък ограничи количеството на изкупувани облигации, то американската валута ще продължи нагоре.

Федералният резерв на САЩ е различен от централните банки на Великобритания, Япония или еврозоната, коментира Ейдриян Лий, президент на Adrian Lee & Partners. Фед заяви открито плановете си и условията, при които ще предприеме едно или друго нещо. Това спечели подкрепата на инвеститорите през последните месеци.

Икономическото състояние на САЩ остава в полза на вярващите в продължителния растеж на стойността на долара. Международният валутен фонд прогнозира брутният вътрешен продукт на страната да бъде поне 2.7% за годината. През второто тримесечие на годината БВП бе 1.7%, изпреварвайки прогнозите за периода.

Коя е най-привлекателната валута в момента? Ясно е, че това си остава доларът.“, казва Акшей Кришнан, старши аналитик в Stenham Asset Management в Лондон. „Всеобщото мнение е, че икономиката на САЩ се възстановява и расте по-бързо, отколкото останалите по света.“

И все пак, опасността за долара е налична. Доходността по държавните ценни книжа се покачи внезапно от началото на май досега, достигайки най-високи стойности за последните две години. Това бе причина инвеститорите да пренасочат средствата, вложени в нововъзникващите пазари, към американската валута. Но високият интерес се отрази на самата цена на ценните книжа, която тръгна нагоре, смалявайки очакваната възвръщаемост.

Кристофър Брандън, директор в Rhicon Currency Management, вярва, че доходността по държавните ценни книжа трябва да достигне поне 3% преди ново покачване на валутата. В противен случай инвеститорите ще се окажат в не дотам приятно положение, а средствата им няма да доведат до особени печалби. Според Брандън, стойности над 3% обаче са малко вероятни: "Инвеститорите осъзнаха, че са леко избързали с оптимизма си“, коментира той.

Стивън Джен, партньор в федж фонда SLJ Macro Parners, споделя подобно мнение:

„Доларът се нуждае от потвърждение, което може единствено да дойде от икономическите данни“, твърди Джен. „Трябват ни по-добри резултати в САЩ и по-слаби в останалата част на света. Ако тези две условия не се изпълнят, то доларът определено ще изпита затруднения.“

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....