Кой сега влияе на цената на златото?

07.11.2013 | 08:30
по статията работи: Петя Бързилска
Анализаторите обръщат внимание на ролята на Фед и тенденциите в низходящия тренд на цената
Кой сега влияе на цената на златото?

В последния месец наблюдаваме постоянно колебание в цената на златото. Пазарната стойност на благородния метал зависи от редица фактори, като голямо влияние в момента оказва политиката на Федералния резерв относно месечните покупки на дългови ценни книжа, които имат за цел стимулиране на американската икономика.

Анализаторите в момента не са единни относно прогнозите си за това как ще се движи цената на благородния метал, но обръщат внимание на голямото значение на паричната политика на САЩ върху движението на пазарите.

Трудно е да се направи прогноза за цената на златото за следващата година, тъй като пазарите в момента  се ръководят от политически императиви, а не от икономически фундаменти. Това заяви пред Econ.bg Тони Панайотов, финансов мениджър на Tavex.

По думите му най-очакваните събития са решенията на централните банки на най-силните икономики в света, а те са трудно предвидими, колкото и да ни се иска да е обратното. "Мнението ни е, че световната икономика не само че не се е възстановила, но и е станала още по-нестабилна. Политиката на изкуствено ниски лихвени проценти и печатане на пари изгражда представата за илюзорна стабилност, т.е. жертваме дългосрочното здраве на финансовата система срещу краткосрочно успокояване на симптомите", коментира още анализаторът.

Припомняме, че на последното си заседание в края на октомври Фед реши да запази лихвените си проценти на рекордно ниски нива и да продължи политиката на изкупуване на държавни облигации за 85 млрд. долара. Същевременно коментарите на представители на централната банка на САЩ продължават да оказват натиск на цената на жълтия метал.

Спирането на работа на държавната администрация в САЩ, както и поредният политически фарс около тавана на дълга ясно показа, че САЩ нито смята да налага бюджетна дисциплина, нито пък може да си позволи да спре да задлъжнява и да печата пари, смята Панайотов. Според него реакцията на лидерите на световните икономики е еднозначна - всички изразиха своята меко казано загриженост относно държавните финанси на САЩ, като възможността от фалит на правителството на САЩ изведнъж стана плашещо реална.

"На всички е ясно, че САЩ ще продължат да печатат, тъй като правителството изглежда няма друг начин да се финансира", обясни обаче експертът.

Много анализатори и инвеститори вярват, че една от основните причини за поскъпването на златото е печатането на пари от Федералния резерв на САЩ, каза за Econ.bg и Александър Николов, портфейлен мениджър в "Карол  Капитал Мениджмънт".

"По време на възходящия тренд от 2001 г. до 2011 г. имаше както периоди на ограничаваща парична политика, така и на парични стимули. И това не пречеше на златото да върви нагоре", припомни обаче Николов. По думите му, след като благородният метал формира връх в края на 2011 г., той сериозно поевтиня въпреки продължаващите парични стимули от Федералния резерв.

"За мен няма съмнение, че Фед ще продължи с паричните си стимули, тъй като на практика е в безизходица и не може да си позволи лукса да спре тази политика", смята също експертът. Това обаче към момента не оказва влияние върху тренда при златото, смята той.

Той остава низходящ и от тази гледна точка може да очакваме и спад под 1000 щатски долара за тройунция през следващите месеци. Само движение над 1500/1550 ще промени тази картина и ще върне обратно предишните позитивни перспективи, при които много хора очакваха цени над 2000 долара/унция, коментира Александър Николов.

Спрямо техническия анализ, който прилагаме, смятаме, че златото ще продължи да поевтинява, каза от своя страна Йордан Калоянчев, анализатор в инвестиционен посредник Карол. По думите му спадът, който започна от октомври миналата година, има потенциал и енергия и се предвиждат цени и под 1000 долара. "Аз определено съм негативен. Ако обаче видим цени над 1550 долара за тройунция, то ние ще преосмислим прогнозата си", каза още специалистът.

Макар и да е доста вероятно 2013 г. да е първата година от 12 години насам, през която жълтият метал ще регистрира поевтиняване на годишна база, това не означава, че фундаменталните причини да се акумулира злато не са валидни. По-скоро настоящото понижение е необходимата пазарна корекция при един актив, който в продължение на 12 години е вървял само нагоре - подобни корекции не са прецедент нито за сегашния бичи пазар, нито за предишния такъв (1971 г. - 1980 г.), обяснява Тони Панайотов.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...