Конюнктурен анализ на българската икономика към ноември 2010 г.

17.12.2010 | 16:25
по статията работи:
Източник: Министерство на финансите
Конюнктурен анализ на българската икономика към ноември 2010 г.
Прикачени документи

Основни акценти:

  1. Брутният вътрешен продукт за третото тримесечие отчете ръст от 0.3% спрямо предходното и 0.2% спрямо съответното тримесечие на 2009 г. - според експресните оценки на НСИ. Основен принос за положителния икономически растеж на годишна база има износът на стоки и услуги, който се увеличи с 18.6%.
  2. Oборотът на промишлените предприятия достигна 22.5% годишен растеж за септември, подкрепен основно от продажбите за износ. Промишленото производство продължи да се повишава в реално изражение до 7.7%.
  3. Бизнес климатът в страната регистрира повишение с 1.9 пункта през октомври, поради подобрение в оценките за настоящата бизнес ситуация в секторите търговия на дребно и услуги.
  4. Нивото на безработица отново отбеляза спад до 9% през септември, повлиян основно от увеличения брой постъпили на работа на първичния трудов пазар.
  5. Средната работна заплата през третото тримесечие се увеличи с 9.4% на годишна база, отбелязвайки известно ускорение в сравнение с предходното тримесечие, свързано с нарасналата производителност на труда и наблюдаваното оживление в стопанската активност.
  6. Инфлацията от 0.2% за октомври спрямо предходния месец се дължи на цените на храните. Годишната стойност на базисната инфлация за октомври спадна до 0%, поради свитото вътрешно търсене.
  7. По-високите международни цени на зърнените храни и основните суровини продължиха да оказват натиск върху цените на производител, като индексът през септември нарасна с 0.8% спрямо предходния месец.
  8. За септември, натрупаният излишък по текущата сметка от началото на годината достигна 538.6 млн. евро, което представлява 1.5% от БВП. За сравнение - текущата сметка за същия период на 2009 г. бе на дефицит от 7.3%.
  9. Брутният външен дълг продължи да се понижава до 99.5% от БВП към август, с водещ принос от страна на банковия сектор и ускорения темп на погасяване на задължения под формата на дългосрочни заеми и изтегляне на депозити.
  10. Международните валутни резерви се понижиха с 1.9% през октомври, като покритието на паричната база с резерви се понижи незначително до 188.3%.
  11. Паричното предлагане забави темпа си на растеж до 8.4% на годишна база през септември. Нарастването на кредита за частния сектор също намаля до 1.6% спрямо септември 2009г., въпреки ръста кредитите за нефинансови предприятия от 2.6%, което е най-високото му нарастване от средата на 2008г.
  12. Салдото по консолидирания бюджет е на дефицит от 1.5 млрд. лв. за периода от началото на годината до септември, което се дължи на понижението на приходите в бюджета с 6.3% спрямо съответния период на предходната година. Разходите намаляват с 1.07% на годишна база, което не може да компенсира сериозното понижение на приходната част на бюджета. Отчетен е спад на приходите както от косвени, така и от преки данъци. Въпреки това през септември 2010 се наблюдава подобрение в развитието на постъпленията от косвени данъци по републиканския бюджет, които нарастват с 4.5% през месеца на годишна база.
  13. Размерът на фискалния резерв възлезе на 6.7 млрд. лв. към септември, като забави понижението си до 13% на годишна база.
  14. Държавният и държавногарантираният дълг се изчислява на 15.9% от БВП, като размерът на външния дълг е 10.7%, а на вътрешния е 5.2% от БВП

Пълния текст на анализа ще откриете в прикачения файл.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...