Кофас: Потреблението стимулира икономическото възстановяване в България и региона

04.06.2024 | 11:55
по статията работи: econ.bg
След двуцифрени нива на инфлация в периода 2022 – 2023 г., домакинствата в региона започват да увеличават разходите си. Продажбите на дребно се повишават в началото на 2024 г.
Кофас: Потреблението стимулира икономическото възстановяване в България и региона
Снимка: под лиценза на creative commons

Икономиките в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) се възстановяват след слабата 2023 г., показват наскоро публикувани данни за растежа на брутния вътрешен продукт (БВП) през първото тримесечие на 2024 г., става ясно от анализ на компанията за кредитно застраховане „Кофас“. Растежът на БВП за региона ще достигне до 2,4% през 2024 г. Очаква се слаб ръст на инфлацията, който обаче ще бъде много по-нисък от нивата, отчетени през изминалата година.

През 2023 г. ръстът на БВП се забави до средни нива за региона от 0,5% – най-ниският процент за века след рецесиите по време на световната финансова криза (2009 г.) и пандемията от COVID-19 (2020 г.). През първото тримесечие на 2024 г. обаче повечето икономики отбелязват положителни темпове на растеж на годишна база, надвишавайки средните стойности както за ЕС, така и за Западна Европа. Някои показатели потвърждават, че възстановяването на потреблението на домакинствата е един от факторите за икономическото възстановяване в региона.

След двуцифрени нива на инфлация в периода 2022 – 2023 г., домакинствата в региона на ЦИЕ започват да увеличават разходите си, отчита анализът. Продажбите на дребно се повишават в началото на 2024 г., с допълнителен ръст през март на годишна база от над 6% в Чехия и Полша и над 4% в Унгария и Румъния. Потреблението на домакинствата се подобрява поради намаляващия темп на инфлацията, благоприятния пазар на труда, облекчаването на паричната политика и възвръщането на потребителското доверие.

Нивата на инфлацията се завръщат към целите, поставени от централните банки, отчитат от „Кофас“. Това става благодарение на предишни повишения на лихвените проценти, които ограничават по-нататъшна инфлация, както и на облекчаването на цените на енергията и непреработените хранителни продукти. Инфлацията на годишна база през април 2024 г. е 0,1% в Литва, 2,1% в Словакия, 2,4% в България и Полша, 2,9% в Чехия, 3,0% в Словения и 3,7% в Унгария. Румъния има най-висок процент от 5,9%, който обаче също намалява.

Домакинствата се чувстват по-спокойни за своето финансово състояние и икономическата среда, което води до връщане на нивата на доверие до тези от началото на 2022 г. (и дори до нивата отпреди пандемията в Полша).

Мерките за контрол на инфлацията в страните от ЦИЕ носят облекчение, но крият дългосрочни рискове, отчитат анализаторите. Ръстът в инфлацията в ЦИЕ е ограничен от мерки като по-ниски ставки на ДДС и тавани на цените на енергията. Въпреки че тези мерки са довели до ограничаване на ръста на цените през предходните тримесечия, тяхното обръщане предизвиква инфлационен натиск. Базовата инфлация (ако не се отчита енергията и непреработените храни) остава под чертата, което показва, че увеличенията на цените са се разпространили и в други сектори в икономиката.

Същевременно възстановяването на потребителското търсене увеличава натиска върху инфлацията. Пазарът на труда остава благоприятен за служителите, като ниската безработица и недостигът на работна ръка предизвикват солиден ръст на заплатите. Това допълнително се засилва от продължаващите увеличения на минималната заплата в страните от региона. Докато домакинствата се възползват от тези тенденции, компаниите са изправени пред по-високи оперативни разходи във връзка с нарастващите заплати. Това вероятно ще доведе до прехвърляне на тези разходи на потребителите и до увеличаване на инфлацията. През април 2024 г., в няколко държави от ЦИЕ, потребителските цени се увеличават в сравнение с предходния месец, което води до по-голямо търсене при потребителските стоки и увеличение в цените на хранителните продукти. 

Въпреки че компаниите увеличават маржовете си, потребителите остават чувствителни към цените, като често избират по-евтини алтернативи. Регионът на ЦИЕ е преживял намаляващ темп (по-бавно ускоряване на цените), а не дефлация (намаляване на цените), запазвайки значението на ценовите нива. Моделите на разходите потвърждават този предпазлив подход, тъй като не всички сегменти отбелязват по-високи нива на търсене. Докато общите продажби на дребно се възстановяват поради увеличените разходи за ежедневни нужди, продажбите на дълготрайни стоки като електроника и домакински уреди остават по-ниски в сравнение с предходните години.

Предстои слаб ръст на инфлацията в региона на ЦИЕ, но той ще бъде много по-нисък от рекордните нива от 2023 г. Потреблението на домакинствата, водено от изброените фактори, се очаква да ускори регионалния растеж в сравнение с изминалата година. Тази тенденция показва подобрена перспектива за сектора на търговията на дребно в ЦИЕ региона, чийто риск спадна от висок до среден, според последната оценка на рисковия сектор на „Кофас“. Пълното възстановяване обаче е под натиск от външните пазари. Въпреки подобряването на икономическата активност в някои западноевропейски страни, основната експортна дестинация за държавите от ЦИЕ, индустрията на Германия остава слаба, което води до спад в индустриалното производство на ЦИЕ и регионалния растеж.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 26.06   363 г. – Римският император Юлиан Отстъпник е убит по време на отстъпването от Сасанидското царство; военачалник Йовиан е провъзгласен за император. 684 г. –...