Левон Хампарцумян: Бюджетът за 2025 г. е провокация, неизпълним е

20.12.2024 | 10:45
по статията работи: econ.bg
Този бюджет е огледало на безотговорното поведение на депутати в парламент преди избори. Гласуват се едни закони, за които няма санкция на финансовото министерство, не са обезпечени с приходи и
Левон Хампарцумян: Бюджетът за 2025 г. е провокация, неизпълним е
Снимка: под лиценза на creative commons

Ако този бюджет се приеме, трябва да целунем мечтата за еврото за довиждане, каза пред bTV финансистът Левон Хампарцумян. По думите му бюджетът, така, както е направен, е неизпълним.

„От такава гледна точка е провокация, която трябва да пречи да се създаде правителство“, смята той.

„Трябва да се направи по-реалистичен проект, който да е изпълним и да се съобрази със стратегическите цели на държавата напред, а не на това министерство, на тази или онази служба“, каза още той.

„Този бюджет е огледало на безотговорното поведение на депутати в парламент преди избори. Гласуват се едни закони, за които няма санкция на финансовото министерство, не са обезпечени с приходи и сега сме поставени пред тази ситуация, в която сме“, заяви бившият социален министър и министър на икономиката (в периода 2001-2005 г.) Лидия Шулева.

Според нея Народното събрание задължително трябва да гласува в оставащите работни дни удължаване на настоящия бюджет. В противен случай е много рисково, защото има опасност различни разходи да не бъдат направени. По думите ѝ не само проектобюджетът за 2025 г., но и тригодишната рамка е притеснителна.

„На практика тя означава край на фискалната стабилност на страната, което доста дипломатично беше казано и в становището на БНБ. Ако трябва да го преведем на разбираем език, това означава атака по [валутния] борд“, подчерта Шулева.

„Цялата тригодишна рамка с увеличаването на разходните тавани над 40% и всички очаквания за повишаване на дефицита, са нарушаване на фискалната стабилност, която съществува в държавата повече от 25 години и това наистина се явява реална заплаха“, каза още тя.

Според нея Народното събрание трябва да отхвърли този бюджет, защото не може толкова сериозен документ да се преправя между първо и второ четене. Шулева посочи, че трябва да бъдат заложени като параметри 3% дефицит, не повече от 40% разходи и да бъде направена корекция на приетите закони, свързани с увеличените разходи за заплати.

„Има много незаети места поради ниско и неатрактивно заплащане – включително в полицията, няма желаещи за полицаи на терен. Там са ниските заплати, не са при всички хора на бюра. Същото се отнася за професионалните войници – ние нямаме професионални войници, защото са им ниски заплатите, но не са ниски на чиновниците“, каза още тя.

Според Шулева трябва анализ на кого да бъдат повишавани възнагражденията, е не да се раздават пари на калпак. Хампарцумян допълни и че не всички университетски преподаватели са еднакво добри.

Той определи като етичен проблем данъчната амнистия, защото се възнаграждават тези, които не плащат данъци, за сметка на добросъвестните.

Шулева коментира, че ефектът от данъчната амнистия през следващите години ще значи вдигане на данъците и осигуровките на хората, които и в момента са изрядни платци. Следващата година няма да има амнистия за доходи, трябва да се пълни бюджета и е планирано вдигане на данъци и осигуровки, каза тя.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...