България се изкачи за 10 години с три позиции в Индекса за просперитет на базирания в Лондон институт "Легатум", но слабите резултати в управление, здравеопазване и лична свобода я задържат на дъното на групата страни членки на Европейския съюз.
Напредък е отчетен в категориите Бизнес среда, Обществен капитал и Околна среда. Но преходът към демокрация и свободна пазарна икономика са по-бавни и това прави страната една от най-бедните и най-корумпираните в района.
В световната класация на България е отредено 57-о място от общо 149 държави - малко по-добре от Еквадор и Черна гора, но по-зле от Ботсвана, Ямайка и Шри Ланка.
В деветте използвани за индекса показателя най-добри са постиженията в Образование (39), Околна среда (41) и сигурност (48).
По повечето показатели България е в средата на класацията - Лична свобода (61), Бизнес среда (71), Качество на икономиката (73), Управление (78). Най-слабите резултати са в Здравеопазване (91) и Обществен капитал (111).
Последните данни са особено тревожни, защото под Обществен капитал авторите разбират силата на връзките между хората, обществените норми и мрежи за подкрепа, както и гражданската активност. Проблемите с разпокъсаните връзки в обществото, апатията и отсъствието на мрежи за взаимопомощ, изглежда, са характерни за много от посткомнистическите общества, тъй като в тази част на класацията са страни като Албания, Казахстан, Хърватия, Унгария, Русия, Черна гора, Македония.
Що се отнася до качеството на здравеопазването България е в компанията на Перу и Иран, а от страните от бившия комунистически блок по-зле са само такива от бившия СССР - Армения, Русия, Молдова и Украйна.
Основен проблем - ниските доходи
Беднотата обаче е водещият проблем за България, предупреждават авторите на индекса.
"За бъдещ просперитет е важно България да прокара реформи, които не само да увеличат икономическия растеж, но и да намалят масовата бедност. Трябва да се работи и срещу неефективното управление, организираната престъпност и корупцията."
В обяснителната част за страната се казва, че безработицата е не е намаляла чувствително през последните 3 години (от 12.9% на 11.6%).
"Масовата и растяща бедност са много сериозна причина за загриженост. 22% от населението живее под приетата в страната линия на бедността, а 2% са под линията на абсолютната бедност. Това са най-високите показатели в ЕС. Едва 5% от хората казват, че живеят добре с доходите си."
Спад в Бизнес среда
Тази година в категорията Бизнес среда страната е слязла с 6 позиции, като изрично си посочва, че антимонополната политика на България е най-слабата в ЕС. Страната е на 71 място в тази категория, докато съседна Румъния е на позиция 41. Корпоративният и подоходният данъци може да са най-ниските в ЕС, но спрямо 2007г. Е станало по-трудно да се вземе кредит.
"Особено тревожен е спадът на България в категорията Управление, където за 10 години тя е слязла надолу с 25 пунта до място 78. Тя е една от най-корумпираните в ЕС и отчита малък напредък в борбата с корупцията. България е също с най-ниското равнище на върховенство на закона в ЕС, организираната престъпност остава проблем."
Най-проспериращите държави:
1. Нова Зеландия
2. Норвегия
3. Финландия
4. Швейцария
5. Канада
6. Австралия
7. Холандия
8. Швеция
9. Дания
10. Великобритания.