Много ли са 100 млрд. долара за Facebook?

02.02.2012 | 19:00
по статията работи: Теодора Пенева
Какво казват световните издания за предстоящото IPO на най-голямата социална мрежа в света
Много ли са 100 млрд. долара за Facebook?
Снимка: Econ.bg

Гигантът сред социалните мрежи Facebook Inc. ("Фейсбук") е на път да излезе на борсата – това стана ясно тази сутрин по информация на световните агенции. Създателят му Марк Зукърбърг внесе документите за IPO (първично публично предлагане) на все по-разрастващата се компания.

Агенциите и медиите по цял свят буквално "гръмнаха" като отзвук на най-дългоочакваното публично предлагане за последните няколко години. Мненията варират в широките граници на скептицизма от високия залог, който социалната мрежа си поставя, и очакването Facebook да задмине по мащаби дори Google ("Гугъл"), която излезе на борсата през 2005 г.

С цел пълна обективност, Washington Post публикува две обзорни статии на АП. Първата отразява в общ план как се развиват седем фирми, станали публични през 2011 г. Сред тях са Zynga Inc. и Jive Software Inc.

Вторият материал на американската агенция е със заглавие "Дали акциите на Facebook биха били добра инвестиция?" и събира мненията на финансови експерти и анализатори, които "претеглят" възможностите на социалния гигант.

Според Кристофър Багини, старши портфолио управител на взаимния фонд Turner Titan, ходът на развитие на Facebook много наподобява този на Google отпреди години. Той пише: "Спомнете си, че когато през 2003 г. Google стана публична компания, акциите й бяха оценени на 27 милиарда долара. До 2007 г. те станаха почти 200 милиарда долара. При Facebook имаме високо ниво на прогрес за фирма, която е на ранен етап от развитието си".

Джак Аблин, главен инвестиционен директор на чикагската банка Harris Private Bank, от своя страна смята, че има инвеститори, които биха купили акциите на социалната мрежа, независимо от цената им. "Съществува група – хедж фондове или други големи инвеститори – която би изкупила акциите на всички компании в този бранш, тъй като не се знае коя от тях ще е новият Google", коментира той.

Скептично е настроена Карстън Уейд, анализатор от IDC. Според нея 100 милиарда долара (на колкото е оценен Facebook по документи) са твърде много. "Това е 27 пъти повече от годишния оборот на компанията за 2011 г. В момента пред нея има много рискове и предизвикателства, като едно от тях е разрастването на конкурентната социална мрежа Google Plus", смята Уейд.

Съмнения, че Facebook може и да не изпълни поставения залог, изразява и британското издание The Telegraph.

Друг акцент на новината поставя Los Angeles Times в статия със заглавие "С подаването на документите Facebook очерта своята уязвимост". Става дума за рисковете пред компанията като част от плановете й да стане публична, които Марк Зукърбърг сподели в писмото си до бъдещите инвеститори.

"Най-лошите кошмари" на социалната мрежа, както ги нарича калифорнийската медия, са да бъде "оглозгана" от федералните регулатори, да бъде обект на нежелано медийно внимание, да стане жертва на популярните напоследък акции за защита на личните данни, да бъде срината от хакерски атаки и, най-лошото възможно – потребителите да останат недоволни.

Въпросният текст е публикуван в оригинал в някои от световните медии. Например, в сайта на Reuters (Reuters.com).

"Лавина" от коментаторски статии заля онлайн изданието на американския Bloomberg. Някои от по-интересните заглавия гласят: "Google Plus, заедно с хакерските атаки – потенциалните рискове за Facebook в контекста на IPO", "Акциите на Facebook може да са пет пъти по-скъпи, отколкото на Google при излизането му на борсата", както и "Зукърбърг изпреварва създателите на Google с 28,4 милиарда залог на Facebook".

Материалът "Контролът на Зукърбърг на 57% от Facebook може да създаде риск за акционерите" поставя по-различен акцент. В него Bloomberg цитира експерти по корпоративно управление, според които мажоритарният контрол на младия милионер над компанията поставя твърде много власт в ръцете на един човек и може да възпре потенциални инвеститори в IPO.

Интересна е и статията "Заможните инвеститори може да свият рамене пред Facebook". "Те не плачат за парче от акциите на Facebook", се казва в нея. Причината е, че докато някои от тях поддържат пазара с частни сделки, други стоят далеч от рискови сделки в сектора, твърдят експерти.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...