На фокус са по-малки компании с добри финансови резултати

01.02.2014 | 16:35
по статията работи: Борис Гергов
През отминалата седмица инвеститорите на БФБ разтвориха ветрилото и търгуваха с книжата на 115 дружества
На фокус са по-малки компании с добри финансови резултати

Седмичният обем от над 10,4 млн. лв., какъвто отчете Българската фондова борса (БФБ) през отминалите пет работни дни от 27 до 31 януари, е показателен, че се случват интересни, но и важни неща на родния капиталов пазар.

Първото може да бъде свързано с нарасналия инвеститорски интерес, защото липсваха пакетни сделки, а се търгуваха книжата на 115 дружества. В същото време участниците на пазара разтвориха ветрилото и обхванаха широк кръг от компании. Все по-често във фокуса на инвеститорското внимание попадаха по-малки компании, с по-малка капитализация, но с добри финансови резултати.

Като цяло тенденцията за възход на БФБ се запазва, но темпът на нарастване се забавя. Това се потвърждава от стойностите на четирите индекса. За първи път от началото на годината те се позиционираха разнопосочно – два (SOFIX и BGBX40) завършиха с повишения и два (BGTR30 и BGREIT) се понижиха, макар и незначително.

От налато на годината обаче и четирите индекса отчитат повишения. С най-голям ръст от 11,25% продължава да е измерителят на сините чипове SOFIX, следван от BGTR30 (+10,27%), BGBX40 (+9,52%) и BGREIT (+0,51%).

Забавеният темп на нарастване може да бъде свързан и с колебанията на световните пазари през отминалата седмица. Нека не забравяме, че заради силния възходящ тренд на БФБ има подчертан интерес на чужди инвеститори към българския пазар на акции. От друга страна смут предизвикаха няколко неочаквани лоши финансови резултати на някои дружества. Това веднага предизвика бързи разпродажби, което бе най-ярко изразено на 30 януари, когато и четирите индекса се озаваха в червената зона.

В интерес на истината трябва да се каже, че преобладават отчетите с добри финансови резултати. Повечето от ликвидни дружества отчитат печалби, но при някои от тях те са по-ниски спрямо предходното тримесечие, а при други и на годишна база. Все още е рано за генерални обобщения, но неокончателните данни дават основание да се смята, че възходящият тренд на БФБ да продължи. Много от очакванията са свързани с предстоящата приватизация на Българската фондова борса.

Обявеният през миналата седмица отчет на оператора дава основание, че може да бдат привлечени сериозни инвеститори. Нетният финансов резултат, реализиран от БФБ за 2013 г., е положителен и възлиза на 1,074 млн. лв. след облагане с данъци, докато година по-рано отчетената печалба е била 603 хил. лв. От това и доходността на акциите е скочила почти двойна. През 2012 г. доходноста е била 0,09 лева, докато за отминалата година е 0,16 лева за брой. Значителен ръст на приходите операторът отчита през четвъртото тримесечие. В сравнение с края на третото тримесечие на 2013 година приходите нарастват с 48,55% от 2 млн. лв. до 2,98 млн. лв.

Много е важно и как ще продължи да се развива икономиката. Ако се потвърдят прогнозите на правителството, че тя вече се е оттласнала от дъното и още през първото тримесечие на 2014 г. ще има по-висок от планирания ръст на брутния вътрешен продукт, оптимизмът на борсовите инвеститори ще се затвърди и в полезрението им ще попадат повече листнати публични дружества с по-малка капитализация. Потвърждение на подобно предположение се получи на две сесии (на 29 декември и на 31 декември), когато в единия случай 9 дружества, а в другия 10 дружества реализираха дневен оборот над 100 хил. лева. Засега интересът е съсредоточен към експортно ориентираните компании, което също си има своето логично обяснение. Над 55% от българския експорт е насочен към държавите от ЕС, а в общността по данни от последното тримесечие на 2013 г. има нарастване на икономическата активност и потребителски ръст.

Видно е, че инвеститорите следят под око финансовите отчети на дружествата. Отдавна не бяхме наблюдавали толкова бърз пазарен рефлекс. Конкретни примери за това са сделките с двете дружества на Енерго-Про и на базираното в Плавдив дружество Юрий Гагарин. В първия случай цената на акциите стремително поскъпнаха заради добрите финансови резултати, докато по-лошите финансови резултати на предприятието за заготовки за цигари Юрий Гагарин от миналогодишните се отразиха негативно върху цената на акциите.

Акциите на Енерго-Про Продажби поскъпнаха с 50,25% до 20,70 лв. за брой след като публикуваният отчет на компанията показа 40 млн. лв. печалба за четвъртото тримесечие на 2013 г. За деветте месеца на 2013 г. резултатът беше минус 16 млн. лв. Така в края на годината печалбата е 23,4 млн. лв., което означава, че притежателите на акции на енергийното дружество са спечелили 15.6 лв. на акция. През миналата седмица са търгувани 20 800 лота за общо 390 539 лева, като текущата пазарна капитализация на компанията надхвърли 31 млн. лв.

Другото дружество на Енерго-Про Мрежи също отчита добър финансов резултат, но той е съизмерим с този, представен година по-рано. Печалбата е в размер на 23,42 млн. лв. за 2013 г., което означава, че компанията отчита 8.86 лв. печалба на акция на годишна база. През отминалата седмица обаче бяха сключени сделките със 136 лота по време на три сесии на обща стойност 22 420 лева, но заради силния натиск на купувачите на 31 януари, когато акциите се понижиха с 5,24%, натрупаната печалба през предишните два дни беше загубена. Така равносметката за седмицата показва спад на акциите на Енерго-Про Мрежи с 0,62% до 161 лева за брой.

Редно е в случая да се напомни, че държавата продаде през 2012 г. миноритарните дялове от двете компании (33%) през фондовата борса, като приходите бяха в размер на 67,7 млн. лв.

На другия полюс се оказаха притежателите на акции на Юрий Гагарин. Печалбата на дружеството за 2013 г. спадна до 1000 лв., спрямо 884 хил. лв. година по-рано, въпреки че приходите от дейността на компанията са нараснали с 69,4 на сто до 80,46 млн. лв., но и разходите са се увеличили до 75,56 млн. лв., което е повече с 31 млн. лв. спрямо предходната 2012 г.

Влошените финансови показатели на дружеството веднага се отразиха върху търговията с акциите, които регистрираха седмичен спад от 4,44%. Той можеше да бъде по-голям, ако не бяха сделките от началото на седмицата, тъй като на 31 януари след продажбата на 1 926 лота цената се срина с 14,50%, а временната пазарна капитализация достигна 65,2 млн. лева.

Сред губещите дружества макар и за кратко се озова и Неохим, чиито акции поевтиняха с 1,92% до 51,20 лв. за брой, след като компанията обяви над 5 млн. лв. загуба за 2013 г., макар че загубата е по-малка в сравенние с тази през 2012 г., когато нетният отрицателен резултат е бил 8,77 млн. лв. Доверието в химическия завод, който успя в края на миналата година да привлечен голям австрийски инвеститор, бързо се върна и на 31 януари загубата бе компенсирана. Така седмичната равносметка за Неохим е без промяна в цената на акциите, до 52 лева за брой, при пазарна капитализация от над 138 млн. лв.

Любопитство предизвика търговията с акциите на Свилоза. До миналата седмица книжата на базираното в Свищов дружество отчете шеметна печалба от 86%. Най-неочаквано през първите три дни на отминалата седмица, когато бяха продадени 14 766 лота, цената се срина с 20,71%. Благодарение на ръста в цената по време на сесиите на 30 и 31 януари, когато цената се повиши със 7,61 на сто, седмичната загуба беше само 13,14% при пазарна капитализация от 75,6 млн. лева. Това потвърждава и друго предположение, че на борсата спекулативните играчи стават все по-агресивни, но затова пък пазарът става по-интересен.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...