Основни тенденции в развитието на отрасъла на недвижимите имоти към първото тримесечие на 2008 г.
Проучване на пазара на недвижими имоти, разработено от Arco Real Estate
Последните две години бяха много успешни за отрасъла на недвижимите имоти, като се очаква тази тенденция да се запази и през 2008 г.
Приемането на България в ЕС, добрите икономически перспективи, благоприятното географско местоположение и миграционните процеси в страната са сред първостепенните фактори, влияещи на пазара на недвижимите имоти през последната година.
През 2007 г. се сключиха 325 385 сделки за продажба на недвижими имоти, което надхвърля с 4%, отчетените през 2006г. рекорден брой сделки. Най-голям брой продажби са регистрирани в градовете София, Пловдив, Варна, Бургас, Несебър и Русе. За 2008г. се очаква броят на сключените сделки да се запази на това ниво, а паричният обем на продажбите да нарасне.
Интензивното строителство в София, Варна, Бургас и Пловдив разширява предлагането и възможностите на купувачите. Качеството и добре изградената инфраструктура, ще бъдат определящи за реализирането на проектите. Част от инвестициите ще се насочат и към следващите по големина градове като Русе, Видин, Велико Търново, Стара Загора, където пазарът е с по-голям потенциал.
Интересът към комплексите от затворен тип ще продължава да е много висок и през 2008г. Инвеститорите предвиждат изграждането на цялостна инфраструктура и привлекателна жизнена среда. Жилищата се предлагат на сравнително достъпни, конкурентни цени, така че съотношението цена / качество е атрактивно за крайните потребители.
Анализатори очакват поскъпване от 10-15% на жилищните имоти през 2008г. За масово предлаганите продукти цените няма да претърпят съществени изменения, защото доходите на населението не нарастват с високи темпове, лихвите по кредитите се увеличават, а предлагането се разширява. За луксозните имоти се прогнозира умерен ръст тази година. В някои части от планинските и морски курорти, където застрояването е особено интензивно, цените на некачествените имоти ще следват низходящ тренд. Широкото предлагане на разнообразни видове продукти и високата конкуренция в отрасъла ще противостоят на спекулативното нарастване на цените.
Чуждестранните инвеститори бяха активни участници в пазара на ваканционни и жилищни имоти през 2007г., купувайки апартаменти за второ жилище или за отдаване под наем. За периода януари – октомври 2007г. продажбите на недвижими имоти на чужденци достигнаха 1 390,4 млн. евро, при 890,5 млн. за същия период на 2006г. Очакванията за 2008г. са присъствието на чуждестранните инвеститори и предприемачи да се разшири. Цените на жилищата в София са все още едни от най-ниските сред европейските столици. В морските и планински ни курорти се предлагат качествени, атрактивни имоти на сравнително ниски цени, в сравнение с конкурентни дестинации.
Особено динамично се развиват секторите на административните и търговски площи, където навлязоха глобални предприемачески и инвеститорски фирми. Достатъчно е да споменем испанската инвестиционно–предприемаческа компания „Риофиса”, която ще вложи повече от 600 млн. евро в два мултифункционални проекта в София и един в Пловдив. Немската строително-предприемаческа компания „ЕЦЕ Проектмениджмънт” участва в два проекта в София и един във Варна, с инвестиции надхвърлящи 580 млн евро. Полската инвестиционно-предприемаческа компания „Глобе Трейд Център”, част от израелската финансова група „Кардан”, разработва три инвестиционни проекта - в Пловдив, Варна и Русе. Литовският търговски оператор „ВП Груп” ще инвестира около 500 млн. евро в огромен мултифункционален проект в София.
Разработваните проекти стават все по-мащабни, като се налагат цялостните мултифункционални решения. Административни сгради се комбинират с жилищни, с търговско-развлекателни центрове или складови и логистични площи.
Отреждането на бивши заводски територии за смесени многофункционални зони, създава условия за развитието на големи многофункционални проекти в добре развитите градски части.
В сектора на търговските площи предлагането се увеличава много динамично. Като имаме в предвид започнатите и големия брой планирани проекти, изоставането, по показател търговски площи на глава от населението, ще бъде бързо наваксано.
Пазарът се развива в сегмента на търговско–развлекателните центрове тип мол, към които се регистрира много голям интерес. Понастоящем в София са в процес на планиране и развитие около 12 големи търговско-развлекателни центрове, във Варна стартиралите и предвидени проекти са около 10, а в Пловдив 4 големи търговски центрове тип мол са в процес на изграждане. В Бургас се проектират 3 големи търговско–развлекателни комплекса, а в Русе 2.
След София и големите административни центрове Пловдив, Варна, Бургас и Русе, инвеститорите се насочиха към по-малките областни центрове - Стара Загора, Плевен, Видин, Шумен, Благоевград, Ловеч, Хасково, Кърджали, Търговище, Габрово. Молове са построени или се строят в близост до курортните центрове Банско, Самоков, Гоце Делчев, Слънчев бряг, Несебър, Сандански. Счита се, че всеки град, с население над 70 000 души, в страната вече има проект за мол.
Логистичните центрове и индустриалните площи са секторът с най-голям потенциал за развитие през следващите няколко години. Високата икономическа активност, устойчивото развитие на производствената и обслужващата сфера в страната увеличават търсенето на индустриални и логистични площи. Благоприятният бизнес климат, ниските данъци и нива на заплащане на труда привличат все повече чуждестранни фирми и търговски оператори в България.
Стратегическото местоположение на България е определящо за интереса на инвеститорите към този вид строителство. През 2007г. вече стартираха няколко проекта, но се очаква секторът да се развие още по–динамично с напредването на големите транспортни инфраструктурни проекти.
В Пловдив понастоящем се изграждат 10 логистични центрове в новите индустриални зони край града, в София са в ход 6 проекта, във Варна 3, а в Русе обявените проекти също са 3.
Анализатори предвиждат развитието на мащабна логистична зона в района между София и Пловдив и отчитат потенциал за развитието на този вид строителство в редица български градове като Бургас, Горна Оряховица, Стара Загора, Хасково и др.