Отчет за дейността на БНБ за периода януари-юни 2008 г.

05.11.2008 | 18:30
по статията работи: Лили Бончева
Автор: Българска народна банка
Отчет за дейността на БНБ за периода януари-юни 2008 г.

Отчет на БНБ за първото шестмесечие на 2008 г.
Автор: БНБ



На 5 ноември 2008 г., в съответствие с член 1, алинея 2 и член 50 от Закона за Българската народна банка (БНБ), в Народното събрание на Република България беше представен Отчет на БНБ за първото шестмесечие на 2008 година.

Отчетът е приет от УС на БНБ на 7 октомври 2008 г., съобщи пресцентърът на Централната банка.


Econ.bg ви предлага да се запознаете с резюмето от отчета:



В условията на влошаваща се международна конюнктура, ускоряване на инфлацията и срива на международните финансови пазари българската икономика запазва относително висок темп на икономически растеж от 7.1% през първата половина на 2008 г. Поскъпването на международните цени на основните суровини и на горивата допринесе в значителна степен за ускоряване на вътрешната инфлация, която през юни т.г. достигна 14.7% на годишна основа.

Глобалната финансова несигурност имаше ограничено влияние върху пазарите у нас през първата половина на 2008 г. Тя оказа пряко въздействие върху търговията на капиталовия пазар − в рамките на полугодието индексите SOFIX и BG40 се понижиха съответно с 34.7% и 40.8%, в резултат на което пазарната капитализация на БФБ-София спадна на 31.1% от БВП (намаление с около 20 пр.п. спрямо края на 2007 г.). Лихвите по кредитите, предоставяни от местните банки, започнаха да се повишават поради поскъпването на финансовите ресурси и затягането на условията на кредитиране от страна на банките. Продължаващото напрежение на международните финансови пазари и започналият вече процес на бързо охлаждане на икономическата активност в глобален мащаб пораждат рискове за забавяне на реалния растеж на БВП и на доходите и в България.

Доверието и положителните нагласи на икономическите агенти по отношение на перспективите за развитие на българската икономика се изграждат върху здравия фундамент на макроикономическата политика, която се провежда у нас вече над десет години и се характеризира с предвидимост, прозрачност и приемственост. Основополагащ принцип на макроикономическата политика е паричният съвет, като в Закона за Българската народна банка (ЗБНБ) е фиксиран валутният курс на лева към еврото и е въведен прозрачен механизъм на парично предлагане, който защитава фиксирания курс. Пълната забрана за финансиране от централната банка на правителството и институциите в публичния сектор предпазва икономиката от притока на спекулативни капитали.

Консервативната политика на централната банка по отношение на надзора върху банковия сектор и развитието на платежните системи е важен фактор
за превантивен контрол върху структурата и качеството на балансите на банките и непрекъсваемостта на платежния процес. Разумната фискална политика, съобразена с бизнес цикъла, изцяло подкрепя паричния съвет и политиката на БНБ.

Показател за устойчивостта на развитие на икономиката е високият реален прираст на инвестициите, финансиран както от вътрешни ресурси, така и чрез преки чуждестранни инвестиции и външни заеми. Предварителните данни за притока на преки чуждестранни инвестиции (2.6 млрд. евро за първото полугодие на 2008 г.) показват, че дългосрочният инвестиционен интерес към страната се запазва и е осигурено покритие на дефицита по текущата и капиталовата сметка на платежния баланс в размер на 66.2%. Преките чуждестранни инвестиции заедно с по-големите нетни външни задължения на частния небанков сектор (1.5 млрд. евро) и привлечените депозити от нерезиденти в местни банки (1.4 млрд. евро) формират излишък по финансовата сметка на платежния баланс на стойност 5.6 млрд. евро. В резултат на международните текущи, капиталови и финансови трансакции на местните икономически агенти през първото полугодие на 2008 г. брутните международни валутни резерви на БНБ нараснаха с 1.3 млрд. евро и пазарната им стойност в края на юни т.г. достигна 13.3 млрд. евро.

БНБ изпълнява своите функции и задължения на база задълбочен анализ на световните тенденции и на развитието на националната икономика. Поради несигурността и засилващия се риск на международните финансови пазари при управлението на брутните си международни валутни резерви БНБ запази и през първата половина на 2008 г. ограничението за максимална дюрация на активите в евро до 0.5 години и наложи допълнителни оперативни ограничения. При наложените ограничения и възможностите, които предлагат международните финансови пазари, доходът от инвестиции на международните резерви за шестте месеца на текущата година достигна 199.84 млн. евро (доходност от 1.65%).

Повишението на нормата на задължителните минимални резерви от 8% на 12%, въведено от 1 септември 2007 г., беше запазено и през първата половина
на настоящата година. В резултат на тази мярка и вследствие оскъпяването на финансовите ресурси под въздействие на кризата на международните финансови пазари от началото на 2008 г. се формира тенденция към снижаване темпа на растеж на банковия кредит. Консервативността на надзорните правила, прилагани у нас, осигурява стабилност на финансовите показатели на банковата система и запазване на качеството на активите (в края на юни т.г. класифицираните активи заемат дял от 2.95% в брутните активи). За запазване качеството на портфейлите принос има Централният кредитен регистър с оператор БНБ, който позволява на банките да получават точна и навременна информация за кредитната задлъжнялост на клиентите си към други банки. Общият размер на заделените в системата специфични провизии за загуби от обезценка и за кредитен риск превишава с над 30% сумата на необслужваните експозиции и гарантира наличието на капацитет за поемане на допълнителен риск в случай на влошаване качеството на активите. Печалбата на банковата система за първите шест месеца на 2008 г. е 729 млн. лв., което осигурява възвръщаемост на активите (ROA) от 2.40% (при 2.22% за съответния период на предходната година).

През първото шестмесечие на 2008 г. БНБ продължи да прилага мерки за подобряване на организацията и ефективността при изпълнението на своите
функции и задължения. В края на април успешно приключи прехвърлянето към "Дружество за касови услуги“ АД на дейностите по приемане, предаване и обработка на ценни пратки с банкноти и монети по обявена стойност, получени от търговските банки. Част от персонала на БНБ премина на работа в новото дружество. В резултат на тези промени Управителният съвет намали числеността на персонала от 1007 щ.бр. на 963, като от тях реално заети към края на юни 2008 г. са 845. Приоритет при управлението на човешките ресурси в БНБ е непрекъснатото повишаване на квалификацията и професионализма на персонала и подобряването на ефективността в работата на служителите по прилагането на европейските стандарти и модернизирането на процесите в БНБ.

Участието на управителя на БНБ в заседанията на Генералния съвет на ЕЦБ и на представители на банката в комитетите и работните групи на ЕСЦБ позволяват на БНБ да участва пълноценно в работата на ЕСЦБ и да допринася за процеса на координация на общата парична политика, при изготвянето на правни актове на ЕЦБ, при формирането и развитието на паричната и банковата инфраструктура, платежните и сетълмент системи, развитието на статистическата отчетност и други въпроси в сферата на компетентност на централните банки.

Сред важните събития, чийто домакин беше централната банка, може да се отбележи провеждането на 125-ото заседание на Съвета по европейски въпроси, на което БНБ представи своя опит в създаването на ефективна система за координиране участието на БНБ в ЕСЦБ, в комитети и работни групи към Европейската комисия и към Съвета на ЕС.


Пълния текст
на Отчета на БНБ (в .pdf-формат) ще откриете тук.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 07.11   1659 г. – Сключен е Пиренейският договор, който слага край на Френско-испанската война. 1816 г. – Александър I Павлович – цар на Русия и крал на Полша...