Въпреки продължаващите вече три години колебание, вътрешни борби и преосмисляне на идеи от европейските лидери, в момента някои стратези смятат, че дълговата криза в еврозоната вече не представлява непосредствена опасност, която да държи инвеститорите нащрек за следващ срив на пазарите, пише „Маркет уотч“.
Кризата „беше като гюлле, висящо над пазарите“, което в момента спря да се клати, каза в тази връзка икономистът от Miller Tabak&Co Андрю Уилксън.
Докато дълговите проблеми на Европа все още са способни да доведат до извънреден хаос, инвеститорите се обединяват около гледната точка, че усилията на Европейската централна банка (ЕЦБ) и правителствата от еврозоната са ограничили кризата, що се отнася до непосредствените тревоги на инвеститорите, смята Уилксън.
Доходността по испанските и италианските облигации се вдигнаха от най-ниските кризисни нива. Това стана след изявлението на председателя на ЕЦБ Марио Драги, че ще направи „всичко, което е необходимо“, за да спаси еврото.
След това банковата институция обяви, че ще започне неограниченото изкупуване на държавни облигации на закъсали страни, които се нуждаят от помощ. Тази информация промени условията на европейската дългова криза, коментира „Ройтерс“.
„Ние сме на път да решим проблемите, които твърде дълго парализираха еврозоната и я направиха уязвима“, заяви френският президент Франсоа Оланд. По думите му „най-лошото е зад гърба ни“.
Може обаче да се окаже, че изказването му е леко прибързано на фона на дългите преговори, които се очакват във връзка с формирането на европейски банков съюз и разширяването на правомощията на ЕЦБ за надзор върху банковата система.
Освен това европейските лидери до декември трябва да се споразумеят за бюджета на ЕС за следващите седем години, докато се опитват да поддържат Гърция и да се справят с продължаваща несигурност на Испания.