Саудитска Арабия се надява да привлече Русия в разширения клуб на световните петролни гиганти, за да поддържа стабилен пазар, което може да постави под въпрос ролята на ОПЕК, твърдят анализатори пред AFP.
Очаква се новият съюз, на който начело ще са Рияд и Москва, да бъде по-голям от 14-членния петролен картел ОПЕК, който доминира на световния енергиен пазар през последните шест десетилетия.
Но експертите казват, че една разширена група, включваща Русия, означава, че влиянието на ОПЕК в световен мащаб ще започне да намалява, макар и организацията да не е „мъртва“.
През януари водещата сила в ОПЕК Саудитска Арабия възроди идеята за удължаване на споразумение за сътрудничество, постигнато в края на 2016 г. от 24 страни от и извън ОПЕК, за да се намали производството и да се увеличат цените.
Водещите саудитски служители, включително престолонаследникът принц Мохамед бин Салман и министърът на енергетиката Халед Ал Фалех, призоваха за дългосрочна рамка на сътрудничество между производителите на петрол.
Идеята получи силна подкрепа от няколко членове на ОПЕК, главно Обединените арабски емирства и Кувейт.
Говорител на Кремъл заяви миналата година, че Русия и Саудитска Арабия обсъждат "широк спектър от възможности" за сътрудничество на световния петролен пазар.
ОПЕК и страните извън ОПЕК ще се срещнат в петък в Джеда в Саудитска Арабия, за да оценят спазването на производствените ограничения и да обсъдят потенциалното дългосрочно сътрудничество.
Производителите вече бяха окуражени от успеха на разширеното си сътрудничество, което помогна да се възстанови равновесието на пазара на суров петрол, като цените се повишиха от порядъка на 26 долара за барел до над 70 долара за барел.
Нова глава
Генералният секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо в понеделник похвали споразумението за сътрудничество като "голям успех", който помогна да се преодолее "най-лошият цикъл в историята на петрола".
Кувейтският експерт по петрола Камел ал-Харами заяви, че "би било трудно този успех да бъде постигнат само от ОПЕК". Той заяви пред АФП, че в основата си новото споразумение "в общи линии прилича на саудитско-руски съюз".
Сделката, която намали производството с 1,8 милиона барела на ден, премахна повече от 300 милиона барела излишен петрол и понижи резервите до едва 50 милиона барела.
Мохамед ар Рухи, министър на петрола на нечленуващата в ОПЕК Оман, заяви на петролна конференция в Кувейт в понеделник, че тайната на успеха на сделката е спазването на производствените съкращения.
Но той предупреди, че "играта все още не е приключила", призовавайки производителите да продължат да си сътрудничат за поддържане на пазарните условия.
"Двамата най-големи доставчици на конвенционални петрол в света – Саудитска Арабия и Русия - могат да работят заедно, за да поддържат стабилни цени или да се борят помежду си чрез увеличаване на производството, за да убият пазара на производителите на шистов петрол, но в същото време да се самоубият" каза Жан-Франсоа Сезнек, експерт по петрола в университета "Джон Хопкинс" в САЩ.
"Единственият логичен и умен подход е да поддържат цените стабилни", каза той пред AFP.
Цените на петрола се сринаха в средата на 2014 г., тъй като производителите на петрол, основно Саудитска Арабия, отказаха да намалят производството си, за да запазят пазарни дялове срещу силната конкуренция на американското шистово черно злато - в крайна сметка се стигна до огромен излишък на петрол.
Саудитците по-късно промениха курса си, намалямайки производството си повече от необходимата им квота, за да гарантират успеха на сделката.
Баркиндо описва саудитско-руския алианс като "нова глава" в историята на петролната индустрия.
През следващите месеци производителите ще се стремят "да институционализират тази дългосрочна рамка" с приобщаващо и широко участие, каза той.
De facto мъртъв
Министърът на енергетиката на ОАЕ Сухаил ал-Маруей каза миналата година, че "проектът за харта" за нов алианс ще бъде финализиран до края на 2018 г., когато настоящото споразумение изтича.
Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия Фалех, заяви, че партньорството с Русия ще продължи "десетилетия и поколения".
Той каза, че се надява, че това ще изпрати съобщение, че царството се стреми да разшири партньорството си извън кръга на ОПЕК.
Анализаторите смятат, че новият алианс най-малкото ще отслаби ролята на ОПЕК на световните петролни пазари.
"ОПЕК загуби част от своя блясък, след като Русия се присъедини към споразумението за сътрудничество ... Това беше просто съобщение, че организацията не може да свърши тази работа сама", каза Харами.
Сезнек заяви, че "ОПЕК е фактически мъртъв", но все още полезен, защото даде на Саудитска Арабия форум за обмен с по-дребни производители.
Анас ал Хаджи, експерт по петрола от Хюстън, заяви, че новият съюз вероятно ще доминира на световния петролен пазар.
"ОПЕК като клуб за производители на петрол и изследователски център няма да приключи, но въпросът е за центъра на (петролната) власт: става въпрос за Саудитска Арабия и Русия", каза Хаджи.