Ако петролът продължи да поевтинява на международните пазари, цената на бензина по българските бензиностанции вероятно с няколко стотинки ще намалее, но не с повече от 4-5. Това прогнозира пред БТА председателят на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Светослав Бенчев по повод информацията, че котировките на петрола спаднаха с около 4 долара за барел, след като ответният удар на Израел срещу Иран през уикенда заобиколи петролните и ядрените съоръжения на Техеран и не наруши енергийните доставки, облекчавайки геополитическото напрежение в Близкия изток.
Сортът "Брент" от Северно море, чиято цена е референтна за европейския пазар, поевтиня с 5,33 на сто до 71,6 долара за барел, а американският лек суров петрол, с доставка през декември, изгуби 5,43 на сто до 67,88 долара за барел. В хода на търговията спадът превиши дори 6 на сто, като за американския петрол това бе най-голямата еднодневна загуба от 12 юли 2022 година.
Според председателя на БПГА нищо кой знае какво не се е случило и дори се очаква Иран да не отговори.
Бенчев поясни, че спад с 3-4 долара на барел може "грубо" да се счита за намаление с около 3-4 стотинки на литър бензин. По неговите думи краткосрочните колебания в цената на петрола обикновено не водят до съответни бързи промени в цените на бензина на дребно. За да се наблюдава по-осезаемо намаление, е необходим по-продължителен спад в цената на суровия петрол. Той допълни, че ако цените се възстановят и се върнат на нива от 75-76 долара за барел, нищо няма да се промени и това няма да доведе до промени в цените на бензина на българските бензиностанции. И когато тръгна нагоре цената, тя не се покачи у нас, коментира Бенчев.
Според него, за да наблюдаваме увеличение на цените на бензина с 10-15 стотинки за литър, цената на петрола трябва да достигне поне около 100 долара за барел. Обратно, за да се регистрира по-значително намаление на цените на бензина, е необходимо устойчиво понижение на цената на петрола. "Икономически обоснован процес е, че когато цените падат, може би има малко по-голямо забавяне, отколкото когато се качват", заяви Бенчев. На въпрос, защо намаляването на цените на бензина на дребно изостава от темповете на поскъпване, той отговори, че тази тенденция е характерна не само за България, но и за други европейски държави. "Никакви разминавания по отношение на покачването или поевтиняването през последните месеци почти нямаме. Навсякъде се случва, защото се покрива рискът, ако цените тръгнат пак нагоре. Това е естествен икономически процес", отбеляза Бенчев.