Налице са всички шансове 2014 г. да бъде още една позитивна година за световните капиталови пазари. Стабилизирането на световната икономика ще продължи. Това отчитат анализаторите от британската компания Schroders.
Прогнозите им са, че световният ръст на БВП за тази година ще е в рамките на 3%. Подобряването ще дойде основно от западните икономики, смятат експертите. Те очакват икономиките в Европа и САЩ да растат с по-бързи темпове от тези през 2013 г.
В прогнозата се подчертава обаче, че задълбоченият анализ и избор на компании, в които да се инвестира, ще са от съществена важност за резултатите. Анализаторите предупреждават, че въпреки позитивизмът е възможно волатилността на пазарите да е по-висока от тази през изминалата година.
Инфлацията ще продължи да бъде сдържана, като притесненията са по-скоро за дефлационен сценарий, отколкото за силен инфлационен натиск, смятат анализаторите. В тази връзка вчера директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард заяви, че в развитите индустриални страни нараства потенциалният риск от дефлация. Според нея това крие редица опасности.
От Schroders отчитат като основно предизвикателство пред пазарите за годината предстоящите мерки за намаляване на икономическите стимули в САЩ и евентуалното покачване на лихвените проценти там.
Тяхното заключение е, че натискът нагоре на доходностите на облигациите, като резултат от спирането на паричните стимули от страна на Фед, ще бъде ограничен и по-малко драматичен от този, който видяхме през лятото на 2013 г. Експертите прогнозират, че Фед ще завърши постепенното намаляване на покупките на активи до октомври 2014 г., а вероятно и по-рано. Те очакват първото покачване на лихвите да стане факт в края на 2015 г. В еврозоната и Япония политиката за ниски лихвени проценти ще се запази, информират от "Карол Капитал Мениджмънт", партньори на Schroders.
Анализаторите имат позитивни очаквания относно американската икономиката през 2014 г. Според основната им прогноза ръстът на брутния вътрешен продукт в САЩ ще бъде 3,4%, което е над консенсусната оценка. Въпреки ръстът, който реализира напоследък, американският фондов пазар продължава да има потенциал и да е атрактивно оценен спрямо пазара на облигации и дори в сравнение с пазарите на акции в други региони по света. Въпреки че, пазарът не е вече толкова евтин колкото беше преди две години, фундамента продължава да е в подкрепа на текущите цени, смятат анализаторите.