Покупателната способност на българите постепенно догонва тази в Европа

11.05.2016 | 11:00
по статията работи: econ.bg
Между 2001 и 2014 г. тя нараства почти ежегодно
Покупателната способност на българите постепенно догонва тази в Европа
Снимка: Thinkstock/Guliver

След като в предишен материал показахме къде се нарежда България по отношение на покупателната способност на средната работна заплата, тук ще представим динамиката през годините от 2001 г. насам. Разглеждаме нетната (чистата), а не брутната средна заплата, заради различното ниво на данъчната и осигурителната тежест в отделните страни. Всички данни са от Евростат.

Графиката показва на какъв процент от покупателната способност на нетната средна работна заплата в съответната страна се равнява тази у нас. Колкото по-нисък е процентът, толкова по-голяма е разликата със заплатите в държавата, с която се сравняваме. Например през 2014 г. покупателната способност на нетната средна заплата у нас се равнява на 40,2% от тази в Италия, 30,1% от тази в Германия и на 20,6% от тази в Швейцария. Може да активирате и други страни от легендата на графиката.

КАКВО ПОКАЗВАТ ДАННИТЕ

Покупателната способност на средната заплата в България нараства през почти всяка година от разглеждания период. Сравнявайки изменението на показателя през 2014 г. спрямо 2001 г. от всички разглеждани държави най-висок е ръстът именно в България - 198%. Ръст от над 130% отчитат и в Румъния и Литва. С най-малко нараства покупателната способност във Великобритания (едва 4% през 2014 г. спрямо 2001 г.) и в Турция - 14%. 

Въпреки това през по-голямата част от разглеждания период покупателната способност на средната заплата на човек в България е най-ниска сред разглежданите държави, като обикновено след нас е Румъния. През 2001 г. тя възлиза на 77% от тази в Румъния, като постепенно разликата намалява. Изключения са 2012 и 2013 г., когато средната заплата при паритет на покупателна способност у нас е по-висока от тази в северната ни съседка.

През 2001 г. покупателната способност на средната работна заплата в България е малко над 10% от тази във Великобритания, Люксембург и Швейцария. Тринадесет години по-късно тази разлика вече е чувствително по-малка. Средната работна заплата в България през 2014 г. възлиза на 29,7% от тази във Великобритания и 25,8% от тази в Люксембург. Най-далеч остава Швейцария - покупателната способност на нетната средна заплата у нас е малко над 20% от тамошното средно възнаграждение.

Статията е публикувана от Инфограф. Автор: Мария Неева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...