Половината от топ мениджърите се целят в големи компании

14.02.2012 | 13:13
по статията работи: Ралица Стоянова
Енергийният сектор предоставя най-много възможности за развитие, сочи проучване
Половината от топ мениджърите се целят в големи компании
Снимка: Sxc.hu

Близо половината от топ мениджърите виждат големите международни компании като следваща логична стъпка в развитието си. Това показа проучване на консултантската компания за подбор на среден и висш ръководен персонал Stanton Chase България сред управляващите големи български и международни компании в страната от всички сектори на икономиката. По-амбициозните биха били най-силно мотивирани от възможност да заемат мениджърска позиция в друга държава. За осъществяване на кариерните си цели разчитат на мрежата си от лични и професионални контакти. Същевременно нараства и интересът им към партньорство с компаниите за директен подбор на ръководен персонал.

Близо половината от участниците в проучването са на мнение, че управителните съвети и акционерите очакват от тях ефективност както при управление на промяната, така и при по-бързо достигане на целите за растеж. Затова смятат, че трябва да продължават да развиват уменията си за стратегическо планиране. В забавянето на икономическия растеж виждат възможност да реструктурират екипите си, като се фокусират върху идентифицирането и задържането на таланти. Както и през 2011 г., приоритет за бизнеса продължава да бъде поддържането на стабилен паричен поток.

Все по-често мениджърите в страната се усещат притиснати от нарастването на делегираните отговорности за управление на бизнеса, съпроводено от отсъствието на възможност за взимане на автономни решения. При това положение липсата на адекватен на длъжността им пакет, както и на устойчиви възможности за развитие, остават на по-заден план като мотив за напускане на сегашния им работодател. Голяма част от мениджърите проявяват интерес към нови кариерни възможности и за разлика от миналата година виждат такива основно в сектора, в който работят.

Запитани за конкретни причини, които биха ги възпрели при възможност за промяна, повечето посочват работата във виртуални организации, смяната на местоживеене и насищането на пазара с управленски персонал. Според Дарина Пенева, управляващ директор на Stanton Chase България, последното е положителен сигнал за зрялост в самооценката на мениджърите, резултат от засилващата се конкуренция за атрактивни работни места, все по-високите и конкретни изисквания на работодателите и необходимостта от комплексни роли в управлението на бизнес процесите.

Участниците в проучването не споделят за планове за развитие на собствен бизнес. Липсва интерес към участие в политическия живот на страната, както и към реализиране на управленските им способности в неправителствени организации.

Учудващо на фона на все по-мрачните картини, плод на финансови, икономически и политически анализи, повече от половина са оптимисти за тази година (66%). Сред мениджърите от всички сектори преобладава мнението, че през 2012 г. енергийният сектор ще бъде секторът с най-големи шансове за интензивно развитие.

В направеното проучване са се включили 140 управляващи на ниво президент, изпълнителен директор, мениджър за България, управител и т.н. Преобладават участници от сферата на бързооборотните стоки (24%), финансови услуги и технологии (по 20%).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....