Разходи и инвестиции в ИКТ в предприятията

18.01.2008 | 15:50
по статията работи: econ.bg
Изследване на Националния статистически институт
Разходи и инвестиции в ИКТ в предприятията

Разходи и инвестиции в информационно-комуникационни технологии (ИКТ) в предприятията

Анализ на изследване на Националния статистически институт (НСИ)

 

Обща информация за проекта

През две поредни години - 2005 и 2006, в НСИ се проведе изследване на разходите и инвестициите в информационно-комуникационните технологии (ИКТ) в предприятията. През 2005 г. изследването беше компонент от проект по Национална програма ФАР 2004 - 2006, внедрен съвместно с консултанти от статистическите офиси на Дания, Германия и Националния статистически институт на България, а през 2006 г. - част от Многонационална програма ФАР 2005.

Целта на изследването беше да се получат надеждни данни за инвестициите в ИКТ, на които да се основава разработването на икономически анализ на развитието на бизнес сектора в България. Анализът отразява въздействието на новите технологии върху производителността на предприятията и връзката между инвестициите в ИКТ и оборота им.

С цел получаване на надеждна информация се изискваше анкетната карта да бъде попълвана от главния счетоводител на компанията.

Разходите, направени за ИКТ, се отнасят за счетоводната година, през която сметките се приключват, а именно - към 31 декември на съответната отчетна година.

Извадката е моделирана като случайна, пропорционално стратифицирана, и обхваща 4 500 предприятия с 10 и повече заети от финансовия и нефинансовия сектор:

NACE D - производство, Е - производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия, газообразни горива и вода, F - строителство, G - търговия, H - хотели и ресторанти, I - транспорт и съобщения, J - финансово посредничество, K - недвижими имоти, наемодатели, бизнес услуги.

Не се включват А - селско стопанство, L - държавно управление, M - образование, N - здравеопазване, O-90 (отпадъци), 91 (синдикални, политически и други организации), P-домакинства, Q-екстериториални служби, O-92 - култура, спорт, развлечения, 93 - други услуги.

Разходите за ИКТ обхващат придобиването на хардуер, софтуер, техническо оборудване, както и покупки на ИКТ услуги и придобиване на образование в областта на ИКТ. Разходите за придобиването на стоки, които са препродадени без допълнителна обработка, се изключват.

След анализиране на събраната информация беше установен висок процент на отговаряемост - 94.2%.

Показатели, които са в обхвата на наблюдението

Терминологичен речник

1. Хардуер:

- компютри независимо от размера, включително сървъри и големи системи;
- монитори, клавиатури, принтери и скенери;
- мрежово оборудване, включително окабеляване и маршрутизатор (рутер) - активно устройство в дадена мрежа, което определя пътя на пакетите информация ).

2. Телекомуникационно оборудване:

- телекомуникационни мрежи, вкл. окабеляване;
- телефонни номератори, телефони и факсове;
- антени;
- алармоохранителни или пожароохранителни системи;

3. Аудио- и видео оборудване:

- телевизори, видеосистеми, dvd, монитори и проекционни апарати;
- видеокамери и цифрови камери;
- радиопредаватели;
- високоговорители и ел. усилватели.

4. Други ИКТ продукти:

- инструменти и прибори за медицинска употреба - уреди с вградени изчислителни възможности (вграден компютър) за индиректно наблюдаване на мозъка и сърдечносъдовата система; анализатори на рентгенови снимки и други подобни многофункционални медицински апарати;
- измервателни прибори;
- електронноизчислителна техника;

5. Софтуер:

5.1. Софтуерен пакет

- Софтуер, готов за използване или изискващ незначителна актуализация:
софтуерен пакет;
- операционни системи и средства за усъвършенстване;
- програми за въвеждане и обработка на информация и др.

5.2. Софтуер, направен по поръчка

Софтуер, разработен или усъвършенстван за специални нужди - напр. за обработка на заплати и др.

6. ИКТ услуги:

- консултантски услуги, свързани с хардуера и софтуера;
- обработка на данните, включително уебхостинг и устройства за електронно управление;
- доставяне на данни и развитие на интернет услугите.

7. ИКТ образование:

 - Разходи за обучение на персонала за работа с ИКТ.
 - Софтуер, произведен за сметка на предприятието
 - Софтуер, произведен от заетите в предприятието:
- за вътрешни нужди;
- нов стандартен софтуер, произведен с цел продажба или за приложение в продукти на предприятието.

Разходи за придобиване на ИКТ в предприятията

Данните от изследването сочат, че от общите разходи за ИКТ на предприятията, най-много средства се отделят за закупуването на телекомуникационно оборудване (37.4%), като 63.5% от тях са капитализирани, т.е. са заприходени като ДА.. Почти едва четвърт от общата сума на направените разходи за ИКТ са за хардуер (24.8%), докато за софтуерен пакет са отчетени само 8.7% от всички разходи за ИКТ.

 

Фиг. 1. Придобити ИКТ в предприятията през 2006 г. по видове разходи

През 2005 г. предприятията са отделили повече средства за закупуване на хардуер, а през 2006 г. - в закупуването на телекомуникационно оборудване.

 

Фиг. 2. Разходи за придобиване на ИКТ в предприятията през 2005 и 2006 година

Инвестиции в ИКТ

От общата сума на направените разходи за ИКТ в предприятията 57.0% са инвестиции и са заприходени като дълготрайни активи през 2006 година.

 

Фиг. 3. Инвестиции на предприятията в ИКТ през 2005 и 2006 година

Данните от направеното изследване за разходите и инвестициите в ИКТ отразяват и нивото на навлизане на модерните технологии в бизнес сектора в България. Рязко се увеличава общият прираст на капитализираните ИКТ продукти с (40.6%) през 2006 г. спрямо предходната година. През 2006 г. се очертава отрицателен прираст на инвестициите в закупен хардуер (-1.6%), докато инвестициите в аудиовизуална техника са се увеличили два пъти.

Софтуер, произведен за сметка на предприятието

В изследването за разходи и инвестиции в ИКТ бяха включени и въпроси за софтуера, произведен за сметка на предприятието. Този вид разход представлява интерес, тъй като съгласно дефинициите на национални сметки се третира като бруто капиталообразуване в основен капитал, т. е. като инвестиция.

През 2006 г. предприятията, които са разработвали софтуер за своя сметка, оценяват, че 51.4% от софтуера е бил произведен с цел продажба на лиценз или внедряването му в продукти на предприятието. Съответно 16.7% от производството на софтуер за сметка на предприятието е било насочено към използването му за финансово управление или администрация, т.е. за вътрешно използване. Останалите 31.9% са разработвали софтуер за своя сметка с цел поддръжка, поправка и други.

На фиг. 4 е представено разпределението на разработения за сметка на предприятието софтуер по различните групи отрасли през 2006 година. Данните сочат, че отраслите "Търговия, хотели и ресторанти", както и „Транспорт и съобщения” основно разработват софтуер с цел вътрешно използване. Останалите групи отрасли като „Финансово посредничество и бизнес услуги” произвеждат този вид софтуер основно с цел продажба или го внедряват в други продукти.

 

Фиг. 4. Относителен дял на човекомесеците за разработването на софтуер, произведен за сметка на предприятията в България през 2006 година

Делът на инвестициите в ИКТ от БВП по текущи цени за 2005 г. в България е 0.8%, а през 2006 - 1,0%, което показва тенденция на растеж, но поставя страната на едно от последните места сред европейските страни. За сравнение делът на инвестициите в ИКТ от БВП по текущи цени през 1980 г. в Швеция и Италия е 1.6%, а в САЩ -2.0%.

 

Фиг. 5. Дял на инвестициите в ИКТ от БВП за 2005 година / Източник: ОИСР

 

Анализът на изследването е публикуван от НСИ на 17.01.2008 г.

 

 

   

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 09.10   1430 г. – Образуван е Янински пашалък след като антилатинското благородничество и духовенство предава града на Синан паша 1446 г. – В Чосон е обнародена...