Русия - член на СТО: Надежди и опасения

23.08.2012 | 13:45
по статията работи: Петя Бързилска
Какви ще са последствията от приемането на последната голяма икономическа сила в организацията? Анализатори и медии разпалено коментират темата...
Русия - член на СТО: Надежди и опасения

Вчера Русия официално се присъедини към Световната търговска организация (СТО) (World Trade Organosation). За това руснаците чакаха цели 19 години. Не е много сигурно обаче, че вследствие на новопридобитото членство страната ще се облагодетелства от ръст на износа и инвестициите, както се случи с Китай – друга членка на организацията БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка).

Китай стоя на прага на СТО 15 години преди да се присъедини. Но за Пекин членството в международната организация през 2001 г. постави началото на десетилетие, в което износът се увеличи петкратно и икономиката отчете небивал растеж, като от шесто място в началото на хилядолетието, Китай сега е втората най-голяма икономика в света, се казва в коментар на агенция „Ройтерс“.

Руската икономика, задвижвана от търговията със суровини, е малко вероятно да се наслади на подобен икономически растеж. На фона на по-оскъдните търговски и инвестиционни потоци в момента спрямо десет години по-рано, държавата ще се бори да привлече инвестиции, но в доста по-малък мащаб от тези, които потекоха към нейната южна съседка.

Въпреки всичко, за Русия присъединяването към Световната търговска организация крие и много положителни страни.

Митата, таксите и различните търговски бариери за руските стоки струват на Русия между 1,5 млрд. и 2 млрд. долара на година. В същото време членството в СТО гарантира по-ниски търговски бариери и равни права за всички членове на организацията.

Москва ще трябва да премахне своите бариери, като средното мито за чужди стоки ще падне с една трета. Например тарифите за вносни автомобили ще бъдат намалени наполовина до 2019 г. Така благодарение на по-евтиния внос хората и компаниите ще имат повече средства, които да харчат и инвестират за други начинания.

Въпреки че някои неконкурентоспособни сектори е вероятно да не могат да се справят в новата икономическа обстановка – автомобилната индустрия на Русия е най-цитираният пример, то други - като банки и телекомуникационни компании, ще могат да спечелят от притока на чужди инвестиции.

Същевременно Русия е затруднена от репутацията си на страна с голяма бюрокрация, ширеща се шуробаджанащина и незачитане правата на инвеститорите. Оптимистите се надават, че членството на страната в СТО, което има благословията на президента на Русия Владимир Путин (вляво, снимка: Commons.wikimedia.org) и е обвързано със строги предварително договорените срокове, ще внуши чувство за неотложност в половинчати усилия за реформи в Кремъл, се казва в коментара на изданието.

Според фондовия мениджър от инвестиционната компания HSBC Global Asset Management Ед Конрой Русия, като повечето нови членове на СТО, ще се радва на икономически растеж и прилив на инвестиции. Това обаче ще се случи, ако държавата премахне протекционистичните си бариери и накрая покаже ясно обвързване с политиката на свободния пазар.

„(Членството) в СТО не е магическа пръчица, която може да се размаха, за да се създаде инвестиционен рай, но ако се създаде по-малко ограничителна рамка, автоматично ще се открият възможности. Не очаквайте революция, а по-скоро еволюция към по-отворена, конкурентна икономика“, смята Конрой, който от своя страна инвестира в Русия.

Според прогнозите на Световната банка краткосрочната оценка на членството на Русия в Световната търговска организация е 49 млрд. долара на година или над 3% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната (изчислено за цени от 2010 г.). Тази стойност ще се увеличи на 162 млрд. долара годишно, когато като фактор се включи дългосрочното влияние на членството върху инвестиционния климат в Русия.

След присъединяването на Китай към СТО икономическият растеж на държавата беше задвижван от износа, който растеше с повече от 20% на година. Директните чужди инвестиции нараснаха пет пъти през последното десетилетие благодарение на чужди фирми, които инвестираха в китайски фабрики. Това обаче не може да се случи в Русия. Първо, експортът на страната е доминиран от износ на нефт и газ, които не са обект на тарифиране. Второ, бизнес моделът на производство за износ също е малко вероятно да се реализира заради сравнително високата цена на труда в Русия.

Ето защо, членството на страната в СТО е много малко вероятно да доведе до огромния икономически възход, който се случи в Китай, се казва в анализа.

В коментар на в. „Ню Йорк Таймс“ се поглежда от друга гледна точка върху присъединяването на Русия към Световната търговска организация.

По-ниските бариери, които идват от членството на една държава в СТО, ще отворят нови възможности за чужди компании, които искат да правят бизнес в Русия. За американските фирми не е гарантирано обаче, че ще се сдобият с подобни предимства. Компаниите от САЩ могат дори да се сблъскат с по-високи тарифи за навлизане на руския пазар в сравнение с конкурентите им от други страни, пише изданието.

Поради притесненията в САЩ относно репресиите срещу дисиденти от страна на Кремъл и поддържането на престъпни режими, Конгресът не се съгласи с искането на администрацията на президента Барак Обама, да се даде на Русия постоянен нормален статут* по отношение на търговските отношения. Статутът е важен, тъй като СТО изисква всяка държава, желаеща да се възползва от привилегиите на членството, да приложи еднакви търговски правила спрямо всички членки на организацията.

Големи американски компании-износители, като производителите на строителна и селскостопанска техника Caterpillar и Deere и електрическата компания General Electric, са притеснени от това как бездейстивето на Конгреса ще повлияе на техния бизнес.

Същевременно Русия смята да намали вносните си тарифи от 15% на 7% за всички страни, които са членове на СТО. Въпреки че руските власти нямат непосредственото намерение да въведат дискриминационни тарифи срещу американски компании, те законно могат да го направят по всяко време.

Конгресът на САЩ (на англ. United States Congress). Снимка: Sxc.hu)

Русия беше последната голяма икономика, неприсъединила се към Световната търговска организация. Очаква се членството ѝ да бъде „манна небесна“ за руските потребители и бизнеса. Експортните компании от Европа, Азия и САЩ с нетърпение очакват свободния достъп до население от 142 млн. души с нарастващи доходи и разрастваща се средна класа.

След присъединяването на Русия повечето от останалите страни ще могат да се възползват от способите на международната организация за решаване на спорове и ще могат да настояват за по-ниски, благоприятни за тях тарифи, договаряни в процеса на кандидатстване на Русия. Същевременно членовете на Конгреса на САЩ направиха предположението, че ако предоставят на Москва постоянен нормален търговски статут, то по този начин ще си затворят очите относно подкрепата на Русия за репресивни режими и това ще е в противоречие на политиката на Запада, която се опитва да изолира Сирия и Иран. Не трябва да се забравя и несъгласието с мерките на Владимир Путин спрямо дисидентските движения в страната му.

Администрацията на Обама не е представила ясна и последователна стратегия спрямо Русия“, заяви сенаторът от Републиканската партия Орин Хатч. „Вместо това, те искат от Конгреса да даде на Русия постоянен нормален търговски статут... игнорирайки ширещата се корупция, кражбата на американска интелектуална собственост, недоброто зачитане на човешките права и състезателната външна политика“, смята американският политик.

По думите на Хатч износът към Русия заема само 1% от износа на всички американски компании. Фирмите от САЩ също така са защитени от договора за двустранно търговско сътрудничество от 1992 г., което гарантира равнопоставени взаимоотношения с компании от други страни, въпреки че няма механизмите за изпълнение, налагани от СТО.

Обаче за експортни компании с голям пазарен дял в Русия, забавянето на решението от страна на Конгреса, може да се окаже изключително лошо. По-рано тази година няколко главни изпълнителни директори на големи американски компании заявиха пред Конгреса, че техният пазарен дял в Русия, както и бизнесът им в САЩ могат да пострадат вследствие на това.

САЩ ще наруши правилата на СТО, които изискват всяка държава-членка на организацията да даде постоянен нормален търговски статут на всяка друга членка на СТО“, заяви Андрю Сомърс, президент на Американската търговска палата в Русия (American Chamber of Commerce in Russia). "За много конгресмени изглежда, че те наказват Русия за лошо държание. Всъщност обаче те не я наказват, защото Русия вече е в СТО“.

*Постоянен нормален търговски статут (Permanent normal trade relations - PNTR) – юридическа квалификация в САЩ за свободна търговия с трета държава. Това наименование влиза в действие през 1998 г., заменило дефиницията „най-облагодетелствана нация“ (most favored nation - MFN).

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...