Само реформите могат да спасят Турция

04.01.2019 | 13:00
по статията работи: econ.bg
Външнополитически Турция може и да се смята за глобален играч, но след опита за преврат тя изцяло изхвърли от речника си думата "демокрация". Блясъкът на предишните Ердоганови години отдавна избледня
Само реформите могат да спасят Турция
Снимка: БГНЕС

Външнополитически Турция може и да се смята за глобален играч, но след опита за преврат тя изцяло изхвърли от речника си думата "демокрация". Блясъкът на предишните Ердоганови години отдавна избледня, пише Еркан Арикан за "Дойче веле".

След опита за преврат Турция е друга държава. Събитията от юли 2016 и последиците от тях хвърлят сянка върху разбирането ни за демокрация и тласкат Турция към неизвестността, което прави страната и нейното ръководство все по-непредвидими. Ако в началото изглеждаше, че Турция е поела по пътя на пълноправното си членство в ЕС, по-късно се оказа задънена улица. ЕС прие с известно облекчение отмяната на извънредното положение, което продължи повече от две години. Но призивите от Брюксел за освобождаване на арестуваните политици, журналисти и правозащитници остават нечути в президентския дворец на Ердоган.

"ЕС трябва да ни приеме такива, каквито сме. В противен случай ние ще поемем по собствен път", не спира да повтаря Ердоган при всяка възможност. Като нищо той може да инициира референдум през 2019 година и сам да прекрати предприсъединителните преговори, за да блесне в Турция като силния човек, който се опълчва на Брюксел. Само ако преговорите за членство продължат и бъдат отворени нови глави, нямало да има референдум, уверява Ердоган. Това обаче е малко вероятно да се случи. Във всеки случай в турското външно министерство очакват отношенията с ЕС през новата година да бъдат на приливи и отливи.

Къде са партньорите на Анкара?

Войната в Сирия ще бъде една от най-критичните теми за Анкара и през 2019. Гражданската война, навлязла в осмата си година, ще продължи. Особено пък след като президентът Доналд Тръмп обяви, че ще изтегли американските войски от Сирия. Освен това Анкара ще трябва да реши дали ще прави завой към Русия, от която закупи ракети S-400, или държи на членството си в НАТО и стратегическото си партньорство със САЩ, от които е поръчала нови изтребители F-35.

Не е ясно и каква позиция ще заеме Анкара при евентуално преизбиране на Асад, ако в Сирия действително се проведат избори през 2019 година. Според дипломатически източници в Анкара "всички пътища минават през диалога със сирийския президент". Но с кои партньори?

"Икономиката, глупако!"

В последния доклад на ОИСР се казва, че световният икономически растеж е достигнал апогея си и се очаква той да започне да спада. Прогнозата за Турция е икономиката ѝ да се свие с 0.4 процента. Това отстъпление ще засегне и местните фирми, което от своя страна ще доведе до увеличаване на безработицата.

Много различна е прогнозата на турския министър на финансите Берат Албайрак, който очаква ръст на турската икономика с нови от 3 до 4 процента през 2019 година. Не е много ясно обаче как той стига до този резултат. Повечето турски икономисти очакват поскъпване на жилищата и на хранителните продукти. А това ще засегне най-вече хората, които живеят на границата на бедността, които в Турция са близо 17 милиона души.

Извънредното положение, въведено след опита за преврат, прогони много чужди инвеститори от страната. Водещи икономисти казват, че и след отмяната на извънредната мярка не се вижда ръководството на страната да прави нещо за стимулиране на стопанския ръст. А в това отношение най-важни са демократичните реформи. Анкара обеща на Европа и специално на Германия да проведе нужните реформи. 2019 година ще покаже дали Ердоган ще удържи на думата си.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...