Според бизнеса корупцията и престъпността се засилват

18.12.2017 | 15:45
по статията работи: econ.bg
Над половината анкетирани декларират, че през 2017 г. са увеличили заплатите, а 39% прогнозират увеличение на работните места и догодина
Според бизнеса корупцията и престъпността се засилват
Снимка: БГНЕС

Слабо доверие в съдебната власт и усещане за нарастваща корупция и престъпност показа традиционната за края на годината анкета на Българската стопанска камара сред бизнеса. За 2018 г. очакванията на над половината от работодателите са за ръст на енергийните цени, поскъпване на суровините, на фискалната и регулаторната

тежест.

За всеки пети достъпът до правосъдие се влошава

Според 58.2% от участниците в проучването, корупцията е нараснала (при 46% през 2016 г.), а според 50.6% се увеличава престъпността (при 42% през 2016 г.).

Спрямо предходната година положителна тенденция е, че ръст в нивата на регулаторната тежест и на сивата икономика отчитат средно около 42% от анкетираните, при средно 50% през 2016 г.

Продължава да е твърде нисък процентът на отговорилите, че се подобрява достъпът до правосъдие – 11.4% през 2017 г. при 9% през 2016 г. Повече от половината анкетирани отбелязват, че не е настъпила промяна спрямо предходната година по този показател, а 21,5% са на мнение, че дори е налице влошаване.

Слабо се подобрява достъпът до кредитиране през 2017 г. (27.8%) спрямо 2016 г. (26%), но по-голямата част от анкетираните (48%) посочват, че не е настъпила промяна по този показател.

Омбудсманът получава одобрение, съдебната власт - не

Сред институциите с най-високо одобрение се ползват омбудсманът (72.2%) и президентът (53.2%). С най-ниска степен на одобрение са съдебната власт (7.6%) и Народното събрание (8.9%). Изпълнителната и местната власти събират приблизително еднакъв процент одобрение – съответно 25.3% и 26.6%.

Сред важните за бизнеса регулатори най-ниско е доверието към Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) - 7.6%, а най-високо - към данъчната администрация - близо 50% и Главната инспекция по труда - 30.4%.

Две трети не участват в обществени поръчки

В тазгодишното проучване за пръв път са включени въпроси за обществените поръчки като две трети от анкетираните са заявили, че през 2017 г. не са участвали в такива. Една трета от участвалите са ставали свидетели на нередности:

• Необективно оценяване на офертите (88.5%)

• Тенденциозно поставени условия в конкурсната документация в полза на конкретен изпълнител (80.8%);

• Необосновани обжалвания, забавящи изпълнението на поръчката (65.4%);

• Забавено разплащане от страна на възложителя (50%) или от страна на изпълнителя към подизпълнителя (46.2%);

• Подмяна на подизпълнители (46.2%).

Бизнесът не е доволен от дисциплината на работниците

Анкетата показва намаление на работодателите, които съкращават персонала си - през миналата година всеки трети анкетиран (34%) е споделил, че през годината е намалил броя на работниците си, но през 2017 г. отговорилите по този начин са 20%. Успоредно с това, над половината анкетирани декларират, че през 2017 г. са увеличили заплатите, а 39% прогнозират увеличение на работните места и догодина.

Според мнозинството анкетирани работодатели на работниците най-често им липсва реалистична самооценка и ясни очаквания за бъдещата реализация, технически/технологични компетенции и мениджърски/лидерски умения. Изключително ниска остава и удовлетвореността на бизнеса от дисциплината (вкл. технологичната и организационната), както и от желанието за учене през целия живот и за развитие и професионално израстване у работещите. Като цяло, преобладават средните (3) и по-слаби (2) оценки за всички посочени в анкетата качества на работната сила.

Сравнително най-високо са оценени способностите за работа в екип, езиковите и комуникативните умения.

Оптимизмът за икономиката надделява

Спрямо предходните две проучвания, тази година оптимизмът за общото развитие на икономиката надделява. 41% от анкетираните очакват икономически ръст, но точно толкова са и реалистите, според които няма да настъпи промяна. Най-малко са песимистите (17%), според които е възможен спад в икономическото ни развитие. За сравнение, през 2015 г. техният дял е бил 40%, а през 2016 г. – 25%. Спрямо миналогодишното изследване е има слабо подобрение на оценката за бизнес климата, а самооценката за състоянието на предприятията е "стабилност" и "слаб растеж". Проучването отчита умерен оптимизъм за 2018 г., който обаче в голяма степен се помрачава от неудовлетвореност от работата на институциите, притеснения за ръст на цени, данъчна и регулаторна тежест, както и дефицит на качествена работна ръка, коментират авторите на проучването.

В анкетата са включени и няколко въпроса за промени в регулациите, обсъждани през годината. От отговорите се вижда, че най-силно одобрение срещат предложенията за въвеждане на е-подпис в личните документи (85%), за премахване на т.нар. "клас прослужено време" (73%) и за премахване на минималните осигурителни прагове (58%).

С подкрепата на две трети от участвалите в анкетата се ползва и идеята минималната работна заплата да се определя на база ясна методика, основана на обективни критерии, а не по административен път (както е в момента).

Преобладаващо негативно са оценени намеренията за ограничаване на плащанията в брой до 5000 лв. (63% неодобрение) и увеличението на осигурителните вноски (77% неодобрение).

Подобно на резултатите от миналогодишното изследване, и през 2017 г. работодателите са разделени за присъединяването на България към еврозоната – 43% одобряват подобна стъпка, 41% са против, а 16% се затрудняват да преценят.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...